Moskova hayvanat bahçesinde kutup ayısı vuruldu iddiası

13

Moskova Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan Kutup ayısının silahla vurulularak yaralandığı iddia edildi. Ancak hayvanet bahçesi basın sözcüsü Yelena Mendosa hayvanın vücudunda delikler keşfettiklerini, ancak bunun silahla vurulup vurulmadığının henüz tespit edilemediğini kaydetti.

Hayvanın sağlık durumunun iyiye gittiğini ifade eden Mendosa, "Normal olarak yiyor ve içiyor. Konu ile ilgili herhangi bir yasal dava başlatmayı da düşünmüyoruz" dedi.

Moskova hükümetinin enformasyon merkezi hayvanat bahçesi yetkililerinden yapılan açıklamada Ekim ayı sonunda hayvanat bahçesi veterenerlerinin Vrangel adlı erkek ayıyı muayene ederken üzerinde bir çok siahlı yaraya rastladıklarını belirtilmişti. Yetkililer, ayının kimliği belirsiz kişi/ yada kişiler tarafından ateşli silahla vurulduğunu açıklamıştı.

Hayvanat bahçesi yetkilileri ayının hayvanat bahçesi yakınındaki binalardan birisinden vurulmuş olduğunu tahmin ettilerini dile getirmişti. Yetkililer “Bu ahlaksız kişinin kim olduğunu araştırıyoruz. Büyük ihtimal keskin nişancı tüfeğini kullanan bu şahıs kendisini kahraman avcı sanıyor, galiba. Çaresiz hayvana saldırarak kahraman olunmaz. ” şeklinde tepki vermişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan