Moskova’lı bayanlar evlilik için en çok Türkler'i tercih ediyor

400

Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan araştırmalara göre Rus bayanların yabancı uyruklu erkekler arasında en çok Türkleri tercih ettiği ortaya çıktı.

Moskova evlendirme dairesindeki kayıtlara göre, daha önce Almanya, İsrail vatandaşı erkeklerle evlenmeyi tercih eden Rus bayanların şimdiki tercihi ise Türk erkeklerden yana.

Yabancı uyruklu erkeklerle evlenme konusu tarihe karıştığı düşünülürken resmi rakamlara göre ciddi artış gözlemleniyor. Moskovalı bayanların evlilikte en çok Türk erkekleri olurken Almanya ve İsrail uyruklu erkekler üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Son istatistik bilgilere göre Vietnam vatandaşı erkeklerle evlikler hissedilir oranda artmış durumda.

Moskova evlendirme dairesinde tutulan kayıtlara göre 2010 yılında yüze yakın Vietnam vatandaşı erkek Rus bayanla evlendi. Türk erkekler ile evlenen bayanların 30 yaş üzeri olmasına dikkat çekilirken, birlikteliği kabul eden çiftlerin daha çok tatil beldelerinde tanıştıkları belirtildi.

Konuyla ilgili yorum yapan uzmanlar ise bu evliliklerin nedeni birçok yabancı uyruklu erkeğin Rusya’yı  özellikle Moskova’yı memleket edinmesinden kaynaklanıyor. Yabancılarla evliliklerin artmasını bekleyen uzmanlara göre bu evlilikler uzun vadeli ve kalıcı olmaya başladı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan