Rus bilim adamları ayda yaşayacak insanları koruma sistemleri geliştiriyor

10

Rus bilim adamları Ay ve Mars'ta insanlı uzay istasyonlarını dış etkenlerden korumak için sistemler geliştiriyor. Otomatik kapatmalı sistemler insanoğlunun gelecekte Ay ya da Mars'ta yaşayabileceğini öngörüyor.

Rusya Makine İnşaat Merkez Araştırma Enstitüsü'nden yapılan açıklamada gelecekte Ay ve Marsta yerleşitirilecek olası insanlı istasyonlar için şimdiden koruma sistemlerinin araştırıldığı belirtildi. Sistemin ağırlık kısıtlaması nedeniye pasif koruyucu yüzeylerin kullanılacak.

Koruma sistemi uzay modüllerini mikro-meteorit etkisi ve uzay çöpüne karşı koruyacağı ifade edilen açıklamada, "Bağımsız ve hızlı bir şekilde kendi kendine kapanan ve herhangi bir sızıntı durumunda  havasını yenileyebilen koruma sistemlerinin kurulması" gerektiğine dikkat çekildi.

Uzay aracının sızdırmazlığının sağlanması için üç yolun bulunduğunu belirten bilim adamları, ilkinin oluşan deliğe tıkaç yerleştirilmesi ve  böylece hava kaçağının durdurulmasını sağlamak olduğunu kaydetti. İkincisi de rüptür içine sıvı silikonun doldurulması. Üçüncü yol ise ilk iki yöntemin birleşiminden oluşuyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan