Elektrik tasarrufunda son nokta: Sovyet dönemi çamaşır makineni getir, yenisini al

4

Rusya’da elektrik enerjisine iktisat edebilmek için ilginç bir kampanya başlatılıyor. Yetkililer, çok elektrik enerjisi harcadığı gerekçesiyle eski Sovyet yapımı çamaşır makinelerini para karşılığında teslim alacak. Projenin devamında ise eski makineni getir yenisini al kampanyası planlanılıyor. Bunun için ise bütçe çalışmalarına başlanılmış durumda.

Rus Kommersant yayın grubuna ait Ogonyok dergisi, Rusya’da elektrik enerjisinin iktisatla kullanılmasının giderek önemli hale geldiğine işaret ediyor. Rusya 2009’da konuyla ilgili yasayı da hazırladı. Elektrik enerjisinde iktisat 2020 yılı perspektifli olacak şekilde toplam 9,53 trilyon ruble harcama yapacak. Beklenen kazanç ise bu rakamların çok üzerinde.

Ogonyok dergisinin ulaştığı bilgilere göre, Sovyet yapımlı çamaşır makinelerini ve diğer beyaz eşyalar çok fazla elektrik harcıyor. Dergiye konuşan Rusya Elektriği Verimli Yararlanma Merkezi Başkanı İgor Başmakov’a göre, vatandaşlar çamaşır makinelerini “göz bebeği” gibi koruyor. Başmakov, “Günümüzde vatandaşlarımızın kullandığı çamaşır makinelerin yüzde 15’i eski Sovyet döneminden kalma” dedi.

Şimdi Rus makamlar eski çamaşır makinelerinin para karşılığında teslim edilmesi için çağrı yapmaya hazırlanıyor. Makineyi teslim eden vatandaşa 1-2 bin ruble para verilecek. Makine için kapıya özel araba ve yetkili de gelecek.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan