Rusya'da 3 bin kişiden ilginç gösteri: "Saatimizi geri verin!"

20

Rusya'nın uzak doğusunda bulunan Petropavlovs-Kamçatski kentinde ilginç bir protesto gösteri yapıldı. 3 binden fazla kişi şehir meydanında toplanarak Rusya'nın bölgeleri ile Moskova arasında saat farkının azaltılmasına yönelik çalışmaların durdurulmasını istedi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Rusya'nın bölgeleri arasında saat farkı uygulamasının azaltılmasını istemiş, 1924 yılında Sovyetler Birliği'nin oluşturduğu 11 saat diliminin 9'a indirilmesini önermişti. Kamçatka bölgesinde de Medvedev'in önerisine uygun olarak yaz saati uygulaması sonlandırılmayarak Moskova ile zaman farkı 9'dan 8'e indirildi. Yetkililerin 1 saatlik bir değişiklik daha yapma girişimi bölge halkının tepkisine neden oldu.

Ria Novosti'nin haberine göre kötü  hava koşullarına rağmen göstericiler şehir meydanını doldurdu ve "Saatimizi geri verin!" pankartları açtı ve slogan attı.

Zaman dilimindeki değişiklikle bölge halkı kış aylarında gün ortasında gece yaşamaya başlayacak. Reforma karşı çıkanlara göre, saat değişikliği bölge halkının sağlık durumunda olumsuz etkilere neden olacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan