Rusya'dan İstanbul'a 112 milyon dolarlık beş yıldızlı otel

18

Geçen yıl Ataköy halkının tepkisine rağmen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İstanbul Ataköy kıyı şeridinde satışa çıkarılan 3 araziden en küçüğünü alan Ruslar burada yaklaşık 50 milyon liralık yatırımla otel yapacak.

Nike adıyla kurulacak 5 yıldızlı  otel, sürat teknesi görünümünde olacak. TOKİ tarafından geçen yıl ihalesi yapılan Bakırköy Ataköy’deki 11 bin 950 metrekarelik turizm ve rekreasyon alanına yaptığı 65.7 milyon liralık teklifle dikkatleri üzerine çeken Bosphorus Otelcilik ve Yatırım’ın sahipleri arasında Rus yatırımcılar da bulunuyordu.  

 

İhalenin yapıldığı 2009 yılının Aralık ayından sonra önce İstanbul’daki ofisini açan şirket, ardından Ataköy’de nasıl bir proje hayata geçirebileceği konusunda çalışmalara başladı. Konuyla ilgili olarak Marmara Denizi’ne sıfır olarak inşa edilecek 5 yıldızlı otelin adı, Nike olarak belirlendi. İnşaatı 46.6 milyon TL’ye mal olacak otelde 604 yatak bulunacak. Otelin 300 odasının bulunacağı öngörülüyor.

 

 

Tasarım çalışmaları  biten otelin mimarisi de dikkat çekiyor. Yapılan çalışmalarda ortaya çıkan ilk resimlere göre modern bir mimariyle yapılacak olan otel, katların üzerinde yükselen bir sürat teknesini andıracak. Otel tamamlandığında 150 kişiye istihdam sağlayacak. Rusların sıfırdan hayata geçireceği Nike Otel için harcayacakları para araziyle birlikte 112 milyon lirayı bulacak.

Kaynak: Habertürk