Sibirya'da buzun içinde yüzme yarışı

29

Rusya'nın Sibirya bölgesinde soğuk suda yüzmeyi sevenler eksi 20 dereceye aldırmadan açık havada yüzme yarışına katıldı.

Novobosibirsk şehrinin Koltsovo parkında düzenlenen yarışta soğuk suda yüzmeyi seven ve Rusya'da “Morj”(mors) olarak adlandırılan vatandaşlar kıyasıya yarıştı. Bölgede -20 ve -25'e kadar varan soğuğa aldırmayan morjlar dakikalarca buz gibi suda yarışarak gelenleri şaşırttı.

Novosibirsk Soğuk Yüzme Federasyonu tarafından düzenlenen yarışmaya Sibirya'nın bir çok şehrinden “Morj”lar katıldı. Sibirya'nın sayıca en kalabalık soğukta yüzme yarışması olmaya hak kazanan etkinlikte Angarsk, Blagoveşensk, Barnaul, Murmansk, Omsk, Saratov, Perm, Tomsk, Tyumen ve Çeboksar şehirlerinden katılımcılar yer aldı.

Kadın erkek ve farklı yaş gruplarına göre yedi ayrı gruba ayrılan yarışmacılar takım ve tek kişilik müsabakalara katıldı. Yarışmaya ancak soğuk suda yüzmede en az bir yıllık tecrübeye sahip olanlara izin verildi.

Maraton yüzme yarışmasında erkekler 400 metre yüzerken, kadınlar 300 metre yüzdü. Takım yarışmalarında ise 100 metrelik bayrak yarışı düzenlendi. Üçü erkek biri kadın dört kişilik gruplardan oluşan takımlarda her yarışmacı 25'er metre yüzerek bayrak taşıdı. Hızlı yüzme müsabakalarında ise 50 metrelik ve 100 metrelik mesafeler katedildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

Soguk_yuzme01Soguk_yuzme03Soguk_yuzme04Soguk_yuzme05