Buzlar arasında mahsur kalan gemiler için üçüncü buzkıran gönderildi

24

Rusya Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Ohotsk Denizinde mahsur kalan balıkçıları kurtarma çalışmaları için bir geminin daha gönderildiği belirtildi.

Ohotsk Denizinde buzlar arasında sıkışan balıkçı ve keşif gemilerini kurtarmak için Rusya bir buzkıran daha gönderdi. 31 Aralık'tan itibaren buzda mahsur kalan 5 gemiden "Mıs Yelizaveta"  öceki gün bölgeye gönderilen "Amiral Makarov" buzkıranı tarafından kurtarıldı. "Anton Gurin" balıkçı gemisi ise kendi imkanlarıyla buzlardan kurtulabildiği açıklandı.

Sabah saatlerinde Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada daha önce olay yerine gönderilen  "Amiral Makarov" ve "Magadan" kurtarma gemilerine yardım için "Krasin" adlı buzkıranın da gönderdiği belirtildi. "Krasin" bölgeye yardıma ihtiyaç duyulabilecek ihtimaline karşı gönderildiği ifade edildi. Geminin en geç 9 Ocak tarihinde Ohotsk Denizine varacağı bildirildi.

Mahsur kalan gemilerde toplam 400 kişinin bulunduğu kaydediliyor.

5 gemiden 2'si 3 Ocak tarihinde buzlar arasında sıkışmıştı. Mahsur kalan gemilerin isimleri şöyle: "Sodrujestvo", "Mıs Yelizaveta", "Anton Gurin", "Bereg Nadejdı" ve keşif gemisi "Professör Kizevetter".

Bakanlık "Amiral Makarov"un olay yerine ulaşarak gemilerin kurtarma çalışmaları na TSİ ile saat 14.00'de başlatılacağı açıklandı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan