Rusların yüzde 67'si SSCB'nin özlemiyle yaşıyor

170

Levada-Center kamuoyu araştırma merkezinin yaptığı ankete göre Rusya halkının yüzde 67'si eski Soveytler Birliği'nin(SSCB) dağılmasının olumsuz karşılıdığı öğrenildi.

Rusya genelinde bin 600 kişi üzerinde yapılan anket eski Sovyetler Birliğinin dağılmasından tam 20 yıl geçmesine rağmen halen özlemin devam ettiğini gösterdi. Levada-Center'in düzenlediği ankette '1991 yılında eski Sovyetler Birliği ülkesinin dağılmasını nasıl karşılıyorsunuz' sorusuna yüzde 67'si olumsuz yanıtını verirken, yüzde 26 olumlu karşıladıklarını söyledi.

Aynı ankette SSCB'nin dağılmasının ardından kurulan Bağımsız Devletler Topluluğu(BDT) ile ilgi de sorular soruldu. Ankette "BDT'nin gelecekte ne bekliyor?" sorusuna yüzde 33'ü 'uzun ve zorlu müzakereler'i yüzde 25'i 'devletler arasında ilişkilerin sağlamlaşması'nı ve yüzde 9'u ise 'BDT'nin dağılması'nı öngördü.

"Rusya'nın diğer ülklerle ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna ise yüzde 32'si 'Normal', yüzde 22'si 'Orta' ve yüzde 12'si 'Gergin' ve sadece yüzde 8'i 'Dostane' olarak nitelendirdi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan