Medvedev’le görüşmek istedi, akıl hastanesine kaldırıldı

5

Son yıllarda Moskova’nın merkezindeki Kızıl Meydan ilginç gösterilere sahne olmaya devam ediyor. Kremlin’in kapısına kadar gelen bir vatandaş “Başkan Medvedev’le görüşmek istiyorum” diye talepte bulununca akıl hastanesine kaldırıldı.

Rus haber ajansı İnterfaks’a konuşan bir güvenlik yetkilisi, Kızıl Meydan’da Rusya Devlet Başkanı  Dmitri Medvedev’le “görüşmek” isteyen bir vatandaşı göz altına aldıklarını belirtti. Yetkili, “Sabah saatlerinde Tver bölgesinde yaşayan bir vatandaş Federal Koruma Servisi (FSO) yetkililerince göz altına alındı. Yaşı 27 olan vatandaş Başkan Medvedev’le görüşmek istediğini söyledi” dedi. Kimliği açıklanmayan erkeğin önce polis karakoluna götürülerek doktor muayenesinden geçtiği belirtildi. Daha sonra doktorun raporu gereği 3 nolu Moskova Akıl Hastanesi’ne sevkedildi.

23 Aralık’ta da Noginsk kentinde oturan işsiz bir genç (19) “Medvedev’le buluşmam var” iddia ederken yakalanmış ve hastanede deli olduğu tespit edilmişti. 13 Aralık’ta Engelsk kentinde oturan bir vatandaş da Kızıl Meydan’da intihar girişiminde bulunmuştu. Lenin mozolesinin önünde bileğini kesen vatandaş bölgedeki görevli polislerin yardımıyla hastaneye kaldırılmıştı. Yine Aralık ayında bir vatandaş elindeki tuvalet kağıdını ve “Ağaya Praktik Öneriler” diye yazılı bir broşürü Lenin mozolesine fırlatmıştı. Daha sonra vatandaş akıl hastanesine sevk edilmişti.

Ekim 2009’da bir Rus vatandaş, Kızıl Meydan’da kendini ateşe vererek intihar girişimnde bulunmuştu. 2008 yılında da bir Çeçenistan savaş gazisi, Kremlin kapısına kadar arabasıyla gelerek, “Putin’le randevum var” demiş ve ardından bayılmıştı. Dağıstanlı Bahtiyar ismindeki bir genç de Kremlin'in kapısına kadar gelmiş Medvedev'in "olmayan kızı" ile evlenmek istediğini ifade etmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan