Moskova'da hayvan terapisi ilacın yerini aldı

21

Rusya'nın başkenti Moskova'da alerji, gastrit, şiddetli depresyon ve yüksek tansiyon gibi bir dizi hastalıkların tedavisinde artık hayvan terapisine başvuruluyor.

Doktorlara göre kediler, köpekler ve yunuslar gibi sosyal hayvanlar fiziksel ve zihinsel engelli çocuklara iletişim becerilerini geliştirmede yardımcı oluyor.

Son zamanlarda ağrılardan kurtulmak için yunuslar ile yüzme de Ruslar arasında giderek yaygınlaşan etkinlik haline geldi.

tedavi_1Yunus terapisi hayranlarından biri olan Aleksey, "Sabah uyandığımda çok kötü sırt ağrısı ile karşılaştım. Yunus ile 20 dakika zaman geçirmem bile bu ağrıdan kurtulmama yol açtı. Bu hayvanlar bena iyi geliyor" dedi.

Hayvanlar farklı boyutlarda olabilir. Güvercin Pelya minik boyutlu bir doktor. Bu tüylü arkadaş sahibinin travmatik bir soygunu atlatmasında yardımcı oldu. Talihsiz olaydan bu yana içinde bulunduğu psikolojik sorunlardan kurtuldu.

Pelya'nın sahibi, "Depresyona girdiğim zaman ya da üzgün olduğum zaman, güvercin mutlaka yanıma gelir ve saçlarımla oynamaya başlar. Sürtünür ve bir kedi hırıltısı gibi ses çıkarmaya çalışır. Bu bana müthiş rahatlık verir" diye konuştu.

Hayvanların insanlar üzerinde olumlu etkisi olduğu eskiden beri bilinmekte, ancak doğanın belirli hastalıklara bazen modern ilaçlardan daha yararlı olduğu ise nispeten yakın zamanlarda kanıtlandı.

Avrupa ve ABD'deki eğilimlerden etkilenen Moskova'da da çocuk hastalıklarını tedavi amaçlı evcil hayvan edinilmesinde de önemli bir artış görülüyor.

tedavi_3Moskova'da bulunan Detstvo adlı  rehabilitasyon merkezi şehir hayvanat bahçesi ile işbirliği yapıyor. İşbirliği sayesinde 1999 yılından itibaren hastane otizm ve  görme bozukluğu tedavisinde hayvanlar kullanımı ile özel program uyguluyor.

Tedaviye çocuğunu ilk defa getiren ve memnun kalan annelerden biri duygularını şöyle aktardı  “İlk defa geldik ve çok beğendik. Çocuğum görmekte zorluk çekiyor, bu yüzden ancak bir şeye dokunarak ya da dinleyerek algılıyor”  diyor.

Hayvanların çucukların duygularını  dışarıya yansıtmalarını sağladığını belirten Detstvo rehabilitasyon merkezi doktoru Natalya Polonskaya, "Özellikle hareket yapmakta güçlük çeken çocuklar duygulanarak bir şeyler yapmak ister. Duyguları sayesinde kasları rahatlayabiliyor" şeklinde konuştu.

Merkezin bir diğer doktoru Tatyana Kulikovskaya ise malesef bu tür hastanelerin sayısının çok az olduğunu ve tedavinin yetersiz kaldığını ifade ederek, "Buraya gelen çocuklar ancak 21 gün boyunca tedavi görüyor. Bence tedaviye ihtiyaç duyan çocuk haftada en az bir kez bu tür terapiyi görmeli. O zaman iyi sonuçlar alınır" dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

tedavi_4tedavi_5tedavi_6