Erdoğan Putin'e başsağlığı diledi

6

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e Moskova Domodedovo havalimanında düzenlenen intihar saldırısından dolayı başsağlığı diledi.

Başbakan Erdoğan, Rusya'da Moskova Domodedovo havalimanında meydana gelen saldırı nedeniyle Vladimir Putin'e gönderdiği taziye mesajında duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Başbakan Erdoğan mesajında şu ifadeleri kullandı: "Sayın Başbakan, değerli dostum, Moskova Domedodovo Havaalanı'nda meydana gelen patlama dolayısıyla çok sayıda vatandaşınızın hayatını kaybettiğini ve yaralandığını derin üzüntüyle öğrendim. Bu vesileyle size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Rus halkına, Türk milleti ve şahsım adına taziyelerimi sunuyor, yaralananlara acil şifalar diliyorum."
Dışişleri Bakanlığı da kınadı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da açıklamasında: "Moskova'nın güneyindeki Domedodovo Uluslararası Havalimanında bu akşam meydana gelen ve büyük can kaybı ile çok kişinin yaralanmasına neden olan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Sözkonusu patlamanın nedeni henüz resmiyet kazanmamakla birlikte, saldırıda ilk belirlemelere göre 31 kişinin hayatını kaybettiği ve 100'den fazla yaralı olduğu öğrenilmiştir.

Olayda vatandaşlarımızdan can kaybı veya yaralı olup olmadığı Moskova Büyükelçiliğimizce yakınen takip edilmektedir. Olaydan duyulan üzüntü ve başsağlığı dileklerimiz Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız tarafından mevkidaşlarına iletilmektedir."

Dünya liderlerinden acil şifa dileği

Moskova Domodedovo Uluslararası Havalimanında meydana gelen patlamada şu ana kadar 35 kişi yaşamını yitirirken, 160'tan fazla kişi de yaralandı. Yaralananların 45'den fazlasının durumu da ağır. ABD Başkanı Barack Obama yayınladığı mesajında Rusya halkına yönelik saldırıyı sert bir şekilde kınadığını ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Bağımsız Devletler Topluluğu ülke liderleri, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve diğer liderler Moskova'ya başsağlığı mesajları iletti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da masumlara yönelik terör eylemini kınadı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan