Rusya uzaya fırlattığı yeni uydusunu kaybetti

12

Rusya yeni çift amaçlı jeodezik uydusunu dünya üzerinde bin kilometre mesafede yörüngeye yerleştiremeden kaybodluğu belirtildi.

Plesets Uzay üssünden fırlatılan GEO-IK-2 uydusu dünyanın ayrıntılı üç boyutlu haritasını oluşturmak ve askeri amaçlı çeşitli hedeflerin kesin konumlarını bulmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştı.

Rockot taşıyıcı füze tarafından uzaya gönderilen GEO-IK-2 fırlatıldıktan kısa süre sonra Rusya yer kontrol merkezi ile bağlantısı kesildi. Ancak ABD uzay izleme merkezi tarafından füzenin eliptik yörüngede 330 kilometre yükseklikte hareket ettiği tespit edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Rusya Uzay Ajansı Roskosmos ile birlikte olası sonuçları  araştırmak için ve uydunun yeniden amaçlanan yörüngeye göndermek için komisyon kurdu.

Uzan sanayisinden bazı uzmanlar uydunun doğru çalışmasını sağlayabilmek için şu anda bulunduğu konumda kalmasının yeterli olmayacağını savunuyor.

İki ay önce Rusya'nın fırlattığı ABD'nin GPS navigasyon sistemine rakip olacak Glonass-M uydusunun uzaya fırlatılması da başarısız olmuştu. Kazakistan'ın Baykonur uzay üssünden fırlatılan üç uydu, Havai'nin kuzeybatı bölgesinde Pasifik Okyanusu'na düşmüştü.

Son gönderilecek üç uydu ile birlikte Glonass sistemin tamamlanması ve aktif hale gelmesi planlanıyordu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan