Moskova avluları sahipsiz arabalardan temizlenecek

14

Moskova Belediyesi, başkent avlu ve sokaklarındaki sahipsiz eski ve hurda arabaları kaldırıyor. Moskova’da önceki gün polisler, beş kişilik Afganistanlı bir ailenin aylardır Jiguli markalı eski arabada kaldığını tespit etmişti. Rus basını, başkentin Domodedovo Havaalanı’nda 24 Ocak’ta meydana gelen terörün ardından böyle bir “temizliğin” yapılmasına dikkat çekiyor. Ülkenin Kuzey Kafkasya bölgesinde içi bomba dolu arabaların patlatılması teröristlerin en yaygın yöntemi olarak biliniyor.

Moskova Belediye Başkanı’nın kamu hizmetlerden sorumlu Yardımcısı Pyotr Biryukov, Cumartesi günü başkentteki tüm sahipsiz hurda ve eski araçların kaldırılacağını belirtti. Biryukov, “Sokaklara atılmış araçların, başkent ulaşımına engel olması ve avluları doldurması kesinlikle kabul edilemez. Belediye olarak geçen hafta 149 adet sahipsiz araç tespit ettik. Hemen acilen hepsini kaldırmamız lazım. Artı yakında kar da yağacak. Ki sokakların kardan temizlenmesine engel oluyorlar” dedi.

Rus basını, 2010 yılında eski arabaların yenisiyle değiştirilmesi kampanyasının Moskova’daki kaçak taksicilerin işine yaradığını iddia etti. Haberlere göre, eski arabaların bazısı kaçak taksicilerin eline geçti. Kentteki sahipsiz olarak bilinen bazı arabaların aslında başkaları tarafından yedek araç diye üstünü çadırla kapatarak sokak ve avlularda bulundurduğu da biliniyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan