Rusya yaz saati uygulamasını terk ediyor, Moskova ile Türkiye arasında zaman farkı 2 saate çıkacak

55

Doğu ile batı arasında 11 saatlik zaman dilimini 9'a indiren Rusya sonbahardan itibaren yaz saati uygulamasını da terk ediyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 1981'den bu yana yürürlükte olan yaz saati ile ilgili uygulamanın Ekim'in son haftası pazar gününden itibaren kaldırılacağını söyledi.

Kışa saatleri 1 saat geri almadan girecek Moskova GMT'den tüm yıl boyunca 4 saat ileride olacak. Türkiye ile Moskova arasındaki zaman farkı da 2 saate çıkacak.

Saat değişikliğinin stres ve bir kısım biyolojik hastalıklara neden olduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı, "Bu sonbahardan itibaren bu uygulamanın iptal edilmesine karar verdim" dedi.

Kremlin'de genç bilim adamları  ile görüşmesinde açıklamada bulunan Rusya lideri, "Sonbahardan itibaren saatlerin değiştirilmesi ile ilgili uygulamayı durdurmaya karar verdim. Konu ile ilgili hükümete gerekli talimatı verdim" dedi. Medvedev değişmeyen zaman uygulamasının insanların üzerinde daha pozitif etkisi olacağını savundu.

Bu kararın ardından Rusya'nın uzun kış mevsiminde gün ışığından daha fazla yararlanma imkanı olacak. Moskova başta olmak üzere Rusya'nın bir çok kentinde gri olan kış mevsiminde mesai saatlerinde bir saat daha az karanlıkta çalışılacak.

İzlanda hariç tüm Avrupa ülkelerinde yaz saati düzenlemesi yapılırken, bir çok ülkede de enerji tasarrufu düşüncesi ile Mart ayının son pazar günü saatler bir saat ileri alınıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan