Moskova'da kar yağışı hafta sonuna kadar devam edecek, sonrasında dondurucu soğuklar geliyor

24

Moskova’da salı günü akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, başkent trafiğini kilitledi. Meteoroloji uzmanları, başkentte daha güçlü kar yağışı olacağını belirtirken, belediye yetkilileri her duruma hazır olduklarını ifade ediyor.

Vatandaşlar kar örtülü kent sokaklarında yürümekte zorlanırken, bazıları ise arabalarını çalıştırabilmek için aracın çevresindeki karı temizlemek zorunda kaldı. İki gündür etkili olan kar yağışı nedeni ile kaldırımlar ve metro çevrelerinde biriken kar yayaların yürümesine de engel oldu.

Rus uzmanlar, hafta sonuna kadar 20 santimetreye kadar kar yağacağını belirtiyor. Bu haberler üzerine yorum yapan Moskova Belediyesi’ne Kent Sanayisi Kurumu Basın Sözcüsü İgor Pergamenşik, “Kuruma bağlı hizmet servislerimiz her duruma hazır. Kar yağışı sonrası gece gündüz çalışacağız” dedi. Rusya İçişleri Bakanlığı Trafik Müdürlüğü Sözcüsü Aleksandr Koşelev de kar yağışı sırasında vatandaşları araba kullanmamaya davet etti. Koşelev, “Kazalar arttı, trafik felç oldu. Bu durumda en iyisi metrodan yararlanalım” önerisinde bulundu.

Rusya Meteoroloji Merkezi Başkanı Roman Vilfand, Cuma gününden itibaren Moskova ve çevre bölgesinde dondurucu soğukların geleceği uyarısında bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan