Rus bilim adamları kutuplara keşfe çıkıyor

114

Rus bilimadamları özel yüzen araçlarla Rus yapımı yeni novigasyon sistemi GLONASS'ı kullanarak Kuzey Kutup noktasını geçmeye çalışacak. Moskova, dünyanın petrol ve doğalgaz rezervlerinin yüzde 20'sinin bulunduğu kutup bölgesini kendi topraklarının devamı olduğunu savunuyor.

Rus bilim adamları 17 Şubat'ta Kutup Halkası (Polyarnoe Koltso) adında Arktik seyahatı başlıyor. Kuzey Toprakları'nda başlayacak yolculuk 20 Haziran tarihinde Kanada'nın Resolute Bay'ine kadar devam edecek.

Proje Yöneticisi Vladimir Çukov basına yaptığı açıklamada uzun seyahatın amacını anlattı. Çukov, "Amacımız Avrupa, Asya ve Amerika'nın kuzey kıyılarını özel araçlar vasıtasıyla geçmek" dedi.

8 bin kilometrelik yolu geçmeyi planladıklarını  ifade eden Çukov, ancak yolun daha da uzayacağını belirtti. Çukov, “Çünkü yolumuzun büyük bölümü eriyen buzlar üzerinde geçebilir, bu yolumuzu daha da uzatır. İki kat, iki buçuk kat kadar yol uzayabilir” şeklinde konuştu.

Keşif seyahatine katılacak olanlar yüzebilen iki arazi aracı üzerinde yolculuk yapacak. Çukov bu araçların gezi için özel olarak proje katılımcıları  mühendisler tarafından hazırlandıklarını belirtti.

Yolculuğun diğer en önemli özelliği ise seyahat esnasında kompasın yerine GLONASS sisteminin kullanılacak olması. Rus yapımı novigasyon sistemi GLONASS'ın böylelikle ilk defa kuzey kutbu şartlarında denenmesi planlanıyor.

Seyahat esnasında Rusya Bilimler Akademisi ve Moskova Devlet Üniversitesi Coğrafya Fakültesi tarafından hazırlanan bilimsel program çerçevesinde kar ve buz örnekleri de alınacak.

Kutup Halkası dünya seyahatı  Rusya Coğrafya Topluluğu tarafından 2002 yılında 4 aşamalı  olarak planlanan gezilerden oluşuyor. Arktik seyahat dünya gezisinin üçüncü aşamasında ise tüm dünya gezisinin 2014 yılında tamamlanması planlanıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan