Moskova’da Türk iş adamı gasp edildi - ÖZEL

31

Moskova'da artan kriminal olaylardan Türkiye vatandaşları da etkilenmeye devam ediyor. Dün gece geç saatlerde oto yedek parça işi ile uğraşan bir Türk iş  adamı (M.A.) Kafkas kökenli göçmenlerin saldırısına uğradı. Yumrukla darp edilen ve yere yıkılan Türk iş adamının içinde 120 bin ruble (4200 dolar) ve evraklar bulunan çantasını alan saldırganlar 3-4 dakika içinde olay yerinden uzaklaştı.

Moskova'nın batı bölgesinde oturan Türk iş adamının akşam saatlerinde evine gelirken, üç kimliği belirsiz kişi tarafından yolunun kesildiği ve tehdit edilerek elindeki çantasının alındığı kaydedildi. Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan polis yetkilileri, Türk iş adamının olayla ilgili karokola gelerek şikayette bulunduğunu da belirtti.

Saldırganların Türk işadamını  tehdit ettiğini kaydeden polis yetkilisi, "Suçlular, Türk vatandaşına saldırarak tehdit etmiş ve darp etmiş. Sonra da kendisine ait çantayı alarak olay yerinden kaçmış. Çantada iş adamının şahsi belgeleri ve 120 bin ruble parası da varmış" diye konuştu.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Türk iş adamı arabasını park edip indikten sonra yanına yaklaşan üç kişinin kendisini darp ettiğini belirtti. Türk iş adamı, "Siz ne kadar düzgün olsanız da çevreniz de düzgün olmayan insanlar var. Saldırganların Kafkas kökenli olduğunu düşünüyorum. Ellerinde silah ya da bıçak göremedim. Ancak boğuşma oldu. Yere düştüm. elimdeki çantayı alarak 3-4 dakika içinde olay yerinden uzaklaştılar" dedi.

Polis merkezinde şüphelilerin resimlerine de baktıklarını kaydeden Türk iş adamı, "Diğer arkadaşlarımızı ders olması için uyarıyorum. Özellikle geç saatlerde evlerine girerken dikkatli olsunlar. Önce çevrelerini kontrol etsinler, sonra araçlarından insinler" hatırlatmasında bulundu.

Olayla ilgili Rusya Federasyonu Ceza Kanunu 161. maddesi “Gasp” suçundan soruşturma açıldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan