Rus bilim adamlarından zengin buluş; ölmeyen balıktan havyar üretilecek

548

Rus bilim adamları balığı  öldürmeden havyar üretim tekniğini icat ettiklerini açıkladı. Havyar sınırlı kaynak ve elde edilmesi uzun zaman alması nedeni ile dünyanın en pahalı gıdalarından biri. Ancak Rus bilim adamlarının bu yündeki son çalışmaları havyarın lüks gıda olmasını geride bırakabilir.

Rusya Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda beluga ve starlet arasında bir melez balık üretildi. Bilim adamları bu melezin havyar üretimini için iyi alternatif olacağını belirtiyor.

Hayatın büyük bölümü boyunca mersin balığı üzerinde araştırmalar yapan Enstitüsü  uzmanı İgor Burtsev özel ortam hazırlayarak olgun melez balığın  doğadan üç kat daha fazla hasat vermesini sağlıyor. Böylelikle yıl boyunca havyarın üretilmesi sağlanabiliyor.

İgor Burtsev enstitü tarafından yetiştirilen melez balıklardan öldürmeden havyarın elde edilmesi yolunu da icat etti. Her balıktan cerrahi bir girişimle zarar vermeden nazik bir şekilde, enstitüde kullanılan tabirle 'sağılıyor'.  Bu teknik geniş kullanılmaya sokulması halinde havyarın çok pahalı ve ulaşılmaz yiyecek olmaktan çıkabilir.

Her 'sağılma' seferinde balık kendi ağırlığının dörtte biri kadar havyar sunuyor. Ortalama olgun melez balığın ağırlığı 10 kilogram. Bu balık her seferinde en fazla 2.5 kilogram havyar üretiyor.

Bu yaklaşım sadece havyarın daha ulaşılabilir gıda haline getirmiyor, ayrıca bu güzel ve cinsine az rastlanan balığın korumasına yardımcı oluyor.

Zamanında Rusya dünyada mersin balığının yüzde 90'ına sahipti. Ancak asırlık vahşi katliamlar ve kaçak avcıların yüzünden mersin balığı soyu tükenen balık haline geldi.

Geriye kalan nesli korumak için, Rusya 2002 yılında havyar ticaretini durdurdu. Beş yıl sonra ise ülkede mersin balığı ve siyah havyar satışı tamamen yasaklandı. Böylelikle kaçak avcılık arttı ve fiyatlar da aynı şekilde yükselmeye başladı.

Şu anda Rusya, Sovyetler Birliği zamanında yaşanan havyar bol olduğu günleri geri dönmek için çalışmalar yürütüyor.

Rusya'nın en geniş havyar üretim çiftliği yetiştirdiği balıkları artezyen su yaşatıyor, organik balık ile besliyor ve spa tedavi bile uyguluyor. Diana Fish Trading müdürü Yefimenko Vladimir tüm bu ortam sayesinde kaliteli ürün ürettiklerini belirterek, “Profesyonel olmayan bir tüketici vahşi ve çiftlik havyar arasındaki farkı anlaması mümkün olmadığını belirtiyor” diyor.

Ancak uzmanlar talebin her zaman arzı  geçeğini belirtiyor. Bu yüzden siyah havyar belki ucuz şekilde üretilse de, zengin sofralarını süslemeye devam edecek.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan