Kar üzerinde nefes kesen otomobil yarışı

7

Rusya'nın başkenti Moskova'da eksi 20 derecede cam gibi pistte ve buz kesen karlı havada yarışseverler direksiyon salladı.

Rusya'da yayın yapan otomobil dergisi tarafından düzenlenen 22. Yıldızlar Yarışı'ında hız severler karlı hava şartları altında hünerlerini sergiledi. Katılımcılar arasında 2011 Dakar yarışmacısı Firdaus Kabirov ve Formula 1 Lotus Renault deneme pilotu Roman Grosjean ve diğer tanınan isimler bulundu. Yarışmayı ayrıca Russya'nın ilk F1 sürücüsü Vitali Petrov de izledi.

27 Mart tarihinde Formula 1 sezon açılışına hazırlanan Petrov'a öceki ay Lotus Renault'dan takım arkadaşı Robert Kubica bir yarışma esnasında ağır yaralmasından dolayı yönetim tarafından etkinlikte yer almasına izin verilmedi. Petrov, “Malesef Kubica durumu yüzünden yarışmaya katılamıyorum, Yine de memlekette olmak çok güzel. Bahrein Grand Prix edildi ve  Australian Grand Prix'e hazırlanmak için daha fazla imkan kazandık” şeklinde konuştu.

Eleme turunda  sürücüler kış lastikleri ile kıyasıya yarıştı. Sürücü Kirill Ladigin bu imkanı kullanarak kazanmak için avantaj kazandı. Yarışta renkli görüntüler yaşandı. Kış lastiklerin kullanılmadan düzenlenen turda bir çok çarpışmanın yaşanması izleyenlerin heyecanlı anlar yaşamasına neden oldu.

Farklı turların sonucunda toplam puanlara göre yarışmada birinciliği Kirill Ladigin, ikinciliği Dmitri Bragin, Firdaus Kabirov ve üçüncülüğü Timur Sadredinov kazandı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-867499-OriginalRIA-867582-Original