Moskova’da 500 Vietnam’lı kaçak göçmen yakalandı

15

Rusya’nın başkenti Moskova’nın çevre bölgesi Malahovka ilçesinde bir kot fabrikasında kaçak çalıştıkları belirlenen yaklaşık 500 Vietnem’lı işçi tutuklandı.Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan kaynaklar “Polis yaklaşık 500 Vietnam’lı kaçak işçiyi tutukladı. Yabancıların bir çok göçmen yasasını ihlal ettikleri belirlendi” ifadelerini kullandı. Kaçak göçmnelerin aileleri ile birlikte fabrika yerleşkesinde bulunan yerleşkede yaşadıkladı da belirlendi.

Moskova ve diğer önemli kentlerde eski Sovyet ülkelerinden gelen işçiler çalışıyor. Bunların önemli bir kısmının kaçak olduğunu kaydeden yetkililer, son günlerde operasyonlarını artırdı. Ülke genelinde istihdamın yüzde 10’unu kaçak işçilerin oluşturduğu belirtiliyor.

Geçen ay da Moskova polisi yerin altına inşa edilmiş ve yaklaşık 100 kaçak işçinin yaşadığı bir bölge tespit etmişti. Savunma Sanayi’ne yedek parça üreten bir fabrikada kaçak çalıştıkları belirlenen işçilerle ilgili yasal işlem başlatılmıştı.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’e göre başkentte 2 milyon kaçak göçmen yaşıyor. Federal Göçmen Bürosu’nun verilerine göre 15 milyonluk kentte 340 bin göçmen var ve bunların yaklaşık yarısı kaçak. Yetkililere göre, eski Sovyet ülkelerinin 3 aylık vizesiz Rusya’ya giriş imkanlarının olması ülkedeki kaçak işçi sayısının artmasına neden oluyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan