Rus haciz memurları, borçluları bulabilmek için falcılardan yararlanıyor

1

Rusya’da falcı sayısı doktor ve bilim adamı sayısının ikiye katlarken, artık devlet memurlarının da falcılardan yararlandığı ortaya çıktı. Türkiye’de yemek sofrasında, çay molasında kullanılan fincan falları, artık Rusya’nın resmi dairelerinde görevlilerin “işine” yarıyor.

Ülkenin Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nde haciz memurları borçluların yerini ve sakladıkları eşyayı bulabilmek için falcıların kapısını dövmek zorunda kalıyor. Rus Life news haber ajansının haberine göre, federal haciz memurları, Tatyana Gazayeva’nın kahve falını dikkatle dinleyerek not ediyor.

Falcı fincandaki kahve kalıntılarına göz atarak görevlilere yardımcı oluyor. Görevli memur Zarina Kadzayeva, falcıların yardımıyla böyle bir arama çalışmalarına olumlu bakıldığını belirtti. Haberde, Sberbank bankasına 240 bin ruble (1 dolar 30 ruble) borcu olan bir Rus vatandaşın arabasıyla ilgili memur Kadzayeva’nın, falcıyla ipucu bilgiler verildiği görülüyor. Falın ardından memurlar, fincanda “işaretlenen” yere hareket ediyor.

Habere göre, memurlar yedi aydır bulamadıkları borçlunun arabasını nihayet buluyor. Falcı Gazayeva, fincana bakarak memurların arabayla ilgili otomobilin rengi, markası ve üretildiği yılla ilgili de net bilgi veriyor. Olaya şaşıran Rus memurlar, “Araba, falcının dediği durakta bulundu. Dedikleri birebir tuttu” dedi.

Bir başka falcı Fatima Gabulova’nın da çocuk parası ödemekten kaçan Artur Berdıyev’i bulabilmekte memurlara yardımcı olduğu belirtiliyor. Haciz memurlarının falcılardan yararlanması bölgedeki borçlular arasında endişeye yol açtığı da iddia ediliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan