Moskova Yemek Festivali'nde karpuzdan salata yapıldı

106

Uzman aşçılar Moskova'da düzenlenen Yemek Festivalin'de hünerlerini sergiledi ve ziyaretçilere lezzetli yemekler ikram etti.

Moskova'nın Gorki Parkı'nda açık havada hafta sonu düzenlenen Yemek Festivali'nde başkentin önde gelen restoranlarında çalışan usta aşçılar bir araya geldi. Çeşitli yemekler pişiren aşçılar lezzetli yiyecekleri ikram etmekle kalmayıp isteyenler için özel ders bile verdi.

 

En uzun kuyruk 'sous vide' eti tatmak isteyenler oluşturdu. 'Sous vide' – vakum altında anlamına gelen yöntemle hazırlanan et tamamen farklı tada sahip oluyor. Ilya Şalev usta gelenlere yaptığı nefis eti teklif ediyor ve yapımı ile ilgili bilgi veriyor. Ev ortamında 'sous vide'in pişirilmesinin zor olduğunu belirten Şalev usta bunun için özel tencerelere ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Sous vide teknolojisinin gıdanın düşük derecede vakum içinde hazırlanması olduğunu kaydeden Şalev, “Özel tencereye yerleştirilen et bir kaç saatten bir kaç güne kadar kalabiliyor. Çıkartıldıktan sonra ise kavrulması için iki-üç dakika yeterli oluyor. Bununla birlikte et çok hafif ve nazik oluyor.” diye konuştu.

Yemek Festivali'nde ilgi çeken yiyeceklerden biri ise New-York aşçısı tarafında hazırlanan amerikan pizzası oldu.  ABD'li usta Isec Correa pizzasındaki özel tadını hamura borçlu olduğunu belirtti. Ancak Correa usta, İtalyan pizzadan daha çok ilgi çeken ve ona göre daha şişkin ve kuru olan hamurun sırını açıklamak istemedi.

Moskova restoranlarından birinin hep sahibi hem aşçısı olan Andrey Rıbkin ise etkinliğin en ilginç salata tarifiyle kitleleri şaşırttı. Standında özel ders veren Rıbkin karpuz ve domatesten oluşan salatının yapımını gösterdi. Domates ve karpuz ikilisinin oldukça uyumlu olduğunu belirten Rıbkin usta, “Bence yaz sonu ve sonbahar başlangıcı dönemlerinde bu salata çok aktüel. Öncelikle domatesin ve karpuzun piyasada çok rahat bulunmaları açısından. Ayrıca salatalık da katılabilir. Nane, fesleğen de çok iyi gider bu salata için. Benim tarifimde en önemli rolü karpuz oynuyor. Domates ile birlikte çok ilginç yiyecek ortaya çıkıyor.” dedi.

Yemek Festivali'nde güzel tarifler öğrenen, derslere katılan vatandaşlar öğrendiklerini hayata geçirmek için parkta kurulan pazarda meyve-sebze, çanak-çömlek alış-verişi yapma imkanı da buldu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan