Bu köyde yediden yetmişe herkes halter şampiyonu

40

Rusya’nın Penza bölgesindeki Lopatino köyünde yediden yetmişe herkes ağırlık kaldırıyor ve spor yapıyor. Köyde erkek bayan yaşlı genç yedi dünya halter şampiyonu var.

18. yüzyılın başlarında Lopatin isimli bir tüccarın kurduğu köy bugün ticaretten ziyade ünlü sporcularıyla biliniyor. Yaşlılar dahil vatandaşlar tarlada çalışmakla birlikte günün önemli bir kısmını da spor salonunda geçiriyor.

 

Alevtina Levçenko nine 61 yaşında olmasına rağmen gece gündüz spor salonunda halter kaldırarak gençlere taş çıkarıyor. Halter dalında beş kere dünya ve Avrupa şampiyonu olan Rus nine Alevtina, “Evde oturmak, televizyon seyretmek yerine spor yapmayı tercih ediyorum” diyor.

Emekliye ayrılınca spora başladığını aktaran Alevtina, “İlk gün antrenörümüz Mihail Yeliseyev 16 kilogram ağırlıkla çalışmamı istedi. İlk aylarda zor olmasına rağmen daha sonra azimle çalışarak dünya çapında başarılara imza attım” dedi. 20’den fazla madalya kazanan Rus nine üç çocuk sahibi. Kendisi halter dalında rekor da kırmış, on dakikada 16 kilogram ağırlığı 146 kez kaldırabilmiş.

Köyde yaşayan Lyudmila Haritonova ise, sporda emeklilerin sporla uğraştığını doğrulayarak, “Ben yokum..Ben tarlada günümü geçiriyorum” dedi.

Bir başka emekli Anatoli Sedıh da, ilerleyen yaşına rağmen gece gündüz halter kaldırıyor. Halter dalında dünya ve Avrupa şampiyonluğunu kazanan 70 yaşındaki dede Anatoli, “100 yaşına kadar burada spor yapacağım. 16 kilogram ağır gelse, dokuza indireceğim… Ama spordan vazgeçmeyeceğim” şeklinde duygularını aktardı.

Rus antrenör Yeliseyev de köyde yedi şampiyonun bulunmasından onur duyduğunu saklamıyor. Yeliseyev, “Bu spor çok faydalı. Bazıları sırta falan zararlı diyor. Ama yıllardır yapıyorum, benim bir sakat tarafımı görüyor musunuz?” diyerek gülüyor. Antrenör de çeşitli turnuvalarda 14 kez şampiyon olmuş. 24 kilogramı 517 kez kaldırarak rekor kıran Yeliseyev, kendi parasıyla spor salonu için spor aletleri almış. Son beş yıldır rekorunun kırılamadığını savunan Yeliseyev’e göre halter tam bir köy sporu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

{dmotion}xl3115_yyyyyyyy-yyyyyyy-yyyyyyyy_news{/dmotion}