Rusya'da 50 aile şehir yaşamını terk ederek, ormanda yaşamaya karar verdi

1059

Rusya’nın başkenti Moskova’ya yakın Kaluga bölgesinde 50 Rus aile, kent yaşam koşullarından bıkarak ormanı mesken tuttu. Rus aileler, kentteki araçların gürültülü seslerinden, çevre kirliliğinden kaçarak doğa ortamında yaşamayı tercih ettiklerini belirtiyor.


Kendilerini “vejetaryan-yerleşimciler” diye tanıtan aileler, tıpkı eski çağlardaki yaşam koşullarında yaşamaktan çok memnun. Haberlere göre, dertlerini beş yıl önce Kaluga Bölge Valiliği’ne anlatan aileler, nihayet yerel makamları ikna etmeyi de başardı. Valilik onlara, ormanın hemen yanıbaşında 150 hektarlık bir arazi tahsis etti. Bölgeye komşu Milyonki köyü sakinleri de vejataryen-yerleşimcilerle iyi geçindiklerini belirtti. Rus muhabirin, “Hiç karşılaştınız mı onlarla?” sorusuna köylü Anatoli Petrov, “Evet, bazen karşılaşıyoruz, muhabbet ediyoruz” dedi.

Yeni yerleşimciler, evlerini tıpkı eski yüzyıllarda olduğu gibi ağaçlardan yapmayı tercih ediyor. Komşu köylülerin onların evlerini ilgiyle izlediği de söyleniliyor. Ria Novosti ajansına göre, ormanda bol olmasına rağmen, yeni yerleşimciler parayla tahta mamülleri satın almaktan yana.

Aralarında işadamları, doktorlar, öğretmenler ve başka meslek sahibi olan yerleşimciler Orta Asya geleneksel çadır evlerinde oturmayı da seviyor. Beş yıl önce buraya yerleşen Dyaçenko ailesi, tarlasından topladığı ürün ve gıdalarla besleniyor. Ailenin hanımı Mariya Dyaçenko tarlasındaki sebzeleri toplayarak, “Burada havuç, turp, patlıcan ve başka sebzeler yetiştiriyoruz” değerlendirmesinde bulunuyor.

Vejetaryen köyünde sebze ve meyvelerin yetiştirilmesi için kimyasal maddeler kullanılması kesinlikle yasak. Vejeteryan köyde sadece hayvan gübresi kullanılıyor, bu da komşu köylerden getiriliyor. Köyde hayvancılık da yasak. Çünkü yerleşimciler, çocuklarına da et ürünlerinden uzak kalmayı öğretiyor.

Mariya bunun gerekçelerini ise şöyle anlatıyor: “Kente gittiğimizde markete gidiyoruz, çocuklar her türlü cipsi ve başka renkli ürünleri istiyor. Biz ise onlara anlatıyoruz, renk katkı maddeler içeren ürünleri kesinlikle almıyoruz. Tatlı şeker mi istiyoruz, al sana bal, elma”. Yerleşimciler elektrik yerine güneş enerjisi kullanmayı tercih ediyor. Sabun ve temizlik maddelerini kendileri üretiyor ve ekmeği de kendileri pişiriyor. Yemekler hazırlanırken de eski yöntem ve tarifler kullanılıyor.