Moskova’da RTİB’den Kurban Bayram’ı kutlaması

230

usya’nın başkenti Moskova’da Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) düzenlediği Kurban Bayram’ı etkinliği ile Türk ve Rus halkları bir araya getirdi. Eşleri ve çocukları ile birlikte Moskova’da bayram havası yaşayan ve ikram edilen Kurban etinden yiyen iş adamları RTİB’e organizasyon nedeni ile teşekkür etti.

RTİB Başkanı Ali Galip Savaşır Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada gurbette olmanın burukluğunun yanında son dönemde ülkemizde meydana gelen deprem ve şehit haberlerinin bayram sevincini gölgelediğini söyledi. Moskova’da Türk toplumu ile birlikte bayram etkinliği düzenlediklerini, kardeşlik ve dostluğu pekiştirme adına özel günleri değerlendirdiklerini hatırlatan Savaşır, kardeş kuruluş olarak tanımladığı Rus-Türk İşadamları Derneği (RUTİD) ile birlikte Türk-Rus Kültür Merkezi’nin Cumartesi günü düzenleyeceği bayram kutlamasına destek vereceklerini kaydetti.

Rusya’da Türk iş dünyasının daha bir kaynaştığını, bunda ülkemizin tüm dünyada parlayan yıldız olmaya başlamasının etkisinin olduğunu hatırlatan Savaşır, Rusya ve Türkiye arasında ilişkilerin gelişmesinin de Türk iş dünyasına öz güven kazandırdığını vurguladı.

Moskova’da bayram sevinci yaşadıklarını ifade eden lojistik şirketi TLT; Yönetim Kurulu Başkanı Akın Tokay, herkesin bayramını kutladı. Kriz sonrası Türk toplumunun bir ekonomik kayıp yaşadığını ve yeniden toparlanma sürecine girdiğine değinen Tokay, “Türk toplumu kaynaşıyor, sinerji oluşuyor. İş dünyasında son haftalarda bir kriz kokusu var. Ümidimiz önümüzdeki günler daha iyi olması” temennisinde bulundu.

Moskova’da 1996’dan bu yana faaliyette bulunan Bosfor restoranın sahibi Naki Karaaslan herkese güzel bayramlar dileyerek, yılda iki kez örf ve adetlerimizin yaşatılmasının ve çocuklara miras olarak bırakılmasının önemine değindi. Karaaslan herkesin vazifesinin el ele vererek birlik ve beraberliği güçlendirmek olduğunu söyledi.

Bayram günlerinde memlekette olmak istediğini ifade eden Nec Travel Yönetim Kurulu Başkanı Necati Sekman, Türkiye’de bayramların bir başka olduğunu hatırlattı. Sekman, “Memlekete bayrama gidemedik. Sabah erken kalkıp bayram namazımızı kıldık ve kurban görevimizi yerine getirdik. Moskova’da bayram sevincini bir nebze olsun yaşamaya çalışıyoruz” dedi. İş hayatı ile ilgili değerlendirmede bulunan Sekman her gün Türkiye’ye bir uçak kaldırdıklarını, şimdiden yılbaşı programlarına başladıklarını kaydetti. Türkiye seyahatlerinde yoğunluk oluştuğunu kaydeden Sekman, gelecekten ümitli konuştu.

RTİB Eski Başkanı ve Vestel Rusya Genel Müdürü Ali Tunç Can ise organizasyona emeği geçenlere teşekkür etti. Aileler ve çocuklar birlikte bayram kutladıklarını ifade eden Can, “Çok güzel gelişmeler oluyor. Kopukluklar kalkıyor” dedi.