Ailesinin bilgisayar oyun yasağı yüzünden Rus genç canına kıydı

480

Rusya'nın Çita kentinde ailesinin bilgisayar oyunu yasağı yüzünden lise öğrencisi Aleksey Starçikov (15) kendini dokuz katlı binanın çatısından yere attı. Hastaneye kaldırılan genç doktorların tüm müdahalerine rağmen kurtarılamadı. Aleksey'in intihar etmeden önce binanın çatı katında beklemesi ametör kamera tarafından görüntülendi.

Basında çıkan haberlere göre, Sibirya bölgesindeki Çita kentinde oturan Aleksey en çok sevdiği Counter-Strike adlı bilgisayar oyununa tüm gününü ayırmayı alışkanlık haline getirince ailesi dersleri ile ilgilenmesini talep etti. Oyunu yasaklayan ailesine tepki vermek için Aleksey'in intihar etmeye karar verdiği belirtildi. Yaşadığı evin çatısına çıkan lise öğrencisi kısa sürede caddeden geçen vatandaşlarca farkedilince bölgeye kurtama ekibi çağrıldı. Polisler, doktorlar ve kurtarma ekibi Aleksey'in intihar eyleminden vazgeçmesi için iki saat ikna etmeye çalıştı. Genç ise, "Benim canla sevdiğim son şeyden marhum ettiler, benim arkadaşım, kız arkadaşım da yok. Ve şimdi de Counter-Strike oyunumu da yasakladılar… Bundan sonra yaşamanın bir anlamı yok" diyerek yardım önerilerini geri çevirdi.

Psikoloji uzmanları olay yerinde zaman kazanmak için Aleksey'e "Sigara kullanıyor musun?" sorusunu sorunca, genç aniden kendisini yere attı. Ağır yaralanan Aleksey kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olayla ilgili Zabaykalsi Bölge Soruşturma Komisyonu inceleme başlattı.

Nisan ayında da Moskova'nın çevresinde bulunan Balaşiha kentinde 13 yaşındaki Vladislav Maltsev, ailesinin bilgisayar yasağı getirmesi üzerine intihar etmişti.