Sibirya’da geyiklerin çektiği kızaklar ve kar motorları yarıştı

222

Rusya’nın Sibirya bölgesinde geleneksel Geyik Günü’nde kızaklar ve kar motorları kendi aralarında kıyasıya yarıştı. Sibirya’nın Yamalo-Nenetski Özek Bölgesi kenti Nadım’da başlayan yarışlara çok sayıda yerel vatandaş geyik ve motoruyla katıldı. Bölge Valisi Dmitri Kobılkin tarafından açılışı yapılan yarışmaya komşu bölgelerden gelen vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Vali Kobılkin, yaptığı konuşmada amaçlarının Kuzey Sibirya kültürünün dünyaya tanıtmak olduğunu belirterek, “Çoğu insan bu bölgemizi Rusya’nın doğalgaz başkenti olarak tanıyor. Ama bu yarışma sayesinde konuklarımız Yamalo bölgesinin güzelliklerini görebilme fırsatını yakaladı” dedi.

Etkinliğe geyikleri sopalarla koşuşturan yarışmacılar heyecan katarken, konser, halk dansları ve diğer etkinliklerle program şenlendi. Valilik’ten yapılan açıklamada bölgede Hantı, Nentsi ve Mansi halklarının oturduğu belirtilerek, “Bu Kuzey Sibirya halkları genelde balıkçılık ve geyikçilikle uğraşıyor. Bilim adamlarına göre bu gelenekler tecrübeler yoluyla yaşatılarak gelecek nesillere aktarılmalı” denildi. Geyikle kızak yarışmasını kazanan Anton Longortov’a valilik kar motoru hediye etti.