Rusya çevre için bir saat karanlığa büründü

8

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından iklim değişikliği gibi çevre sorunlarına dikkat çekmek ve enerji tasarrufu amacıyla uyguladığı Dünya Saati Kampanyası çerçevesinde Rusya’nın çeşitli şehirlerinde ışıklar bir saat süreyle söndürüldü.

Başkent Moskova’da birçok devlet binası ve tren istasyonunun ışıkları bir saat süreyle kapatılırken, St. Petersburg’da, köprüler, caddeler ve kulenin ışıkları kampanyaya destek amacıyla söndürüldü. Ermitaj meydanında toplanan binlerce kişi kampanyaya destek için mum yaktı, kağıt fenerleri gökyüzüne uçurdu.

WWF Rusya-Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın düzenlediği organizasyonda, iklim değişimine ve küresel ısınmaya dikkati çekmek için 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleştirilen uygulama kapsamında Moskova’da; Moskova Belediye binası, Moskova Devlet Üniversitesi, Kievsky İstasyonu, Malıy ve Balşoy Spor Salonları ve  bir çok özel işletmenin ışıkları kapatılırken, St. Petersburg’da ise Televizyon Kulesi, Ermitaj müzesi, Petro-Pavlo Kalesi, Deniz Savaşları müzesi bir saatliğine karanlığa büründü

Dünyada ilk kez 2007 yılında Avustralya'nın başkenti Sydney'de ortaya çıkan organizasyon, 135 ülke, 4 bin kentten bir milyardan fazla insanın katıldığı dünyanın en büyük çevre hareketi niteliği taşıyor.