Rusya’nın en büyük Hint tapınağı kapanma tehlikesi ile karşı karşıya

9

Rusya’nın en büyük Hint tapınağı kapanma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Kira sözleşmesi mahkeme tarafından feshedilen tapınak, kısa bir süre içinde bulunduğu binayı boşaltmak zorunda.

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bulunan Drugoy Mir (Ahiret) Manevi gelişim merkezi 8 katlı bir binada faaliyet gösteriyor. Günümüzde Manevi gelişim merkezi içinde barındırdığı tapınağın yanı sıra, felsefe derslerinin verildiği, yoga yapılan ve Hindistan’a ait gelenek ve göreneklerin  öğretildiği bir mekan. 1993 yılında 49 yıllığına devletten kiralanan merkezin mülkiyeti, sonraları devlet tarafından tüm haklarıyla birlikte kamusal bir kuruluş olan GosNIIkhimanalit şirketine devredildi. 2003 yılına kadar herhangi bir sorun yaşamadan faaliyetlerine devam eden merkez, 2003 yılında GosNIIkhimanalit şirketinin genel müdürü değişince kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

Allah’a dua etmekten başka çaremiz yok

Tapınağın rahibi Bharadcadas, yeni genel müdürün işe gelir gelmez binayı tahliye etmek istediğini ancak başaramayınca kirayı artırma yoluna gittiğini belirtti. Bharadcadas, “Bununla da sonuç alamayınca da mahkemeye başvurdu.  Şimdiye kadar kira sözleşmesinin feshi için açılan iki mahkemeyi de şirket kazandı. Ve şu an fiili olarak bu binanın mülkiyeti şirkete geçmiş durumda ve artık tapınağa ait değil. Bu yüzden şu an buradan kovulmamak için Allaha dua etmekten başka çaremiz yok.” şeklinde konuştu.

Mahkemenin kararı ancak tahliye memurları tarafından gerçekleştirilebileceğini belirten Brahman Rahibi, “Onlar da her an gelip bizden burayı boşaltmamızı isteyebilirler. Bir gün önce genel müdür tahliye memurları olmadan buraya geldi ve bizi buradan çıkarmak istedi. Ancak biz polisi aradık ve polis gelip bizi korudu. Polisler de buradan ancak tahliye memurları tarafından çıkarılabileceğimizi söyledi.” şeklinde konuştu.

Üçüncü mahkemeyi kazanacağımıza dair bir umudumuz yok

Mahkemenin binanın tahliyesi için verdiği sürenin bitmesine 5 gün kaldığını kaydeden Bharadcadas, “Bundan sonraki her şey Allaha ve bize bir şekilde yardım edebilecek her hangi bir başka güce kaldı. Şu an Moskova’da başka bir mahkeme daha devam ediyor. Ancak biz zaten ikisini kaybettik ve üçüncüyü de kazanacağımızı da sanmıyoruz. Belki Hindistan’dan bazıları devreye girerek bir şeyler yapabilir. Yada kültürel organizasyonlar devreye girerek bir şekilde olaya dikkat çekebilir ve Rus iktidarını etkileyebilirler. Onlarda bu sayede bize şirketin burada devam etmemize izin vermesini sağlayabilirler. Biz daha iyisinin olmasını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Yılda 20 bin kişi ziyaret ediyor

Çoğunluğu genç olmak üzere,  tapınağı yılda yaklaşık olarak 20 bin kişinin ziyaret ettiğini değinen Bharadcadas, “Tapınağın kapanmasına karşı şimdiye kadar üç bin imza topladık. İnternetten de destek mailleri geliyor. Rus halkına destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.