Ünlü Amerikan yıldız Marilyn Monroe, KGB ile işbirliği yapmış

466

Hollywood’un efsane ismi, ünlü Amerikan sarışın yıldız Marilyn Monroe’nin eski Sovyet istihbarat servisi KGB ile işbirliği yaptığı iddia edildi. İddialara göre Monroe’nin gizli kod adı “Maşa” imiş.

İtalyan Panorama dergisinin haberine göre, KGB ajanı ve ünlü Amerikan yıldızı arasında gizli ilişkiler kurulmuştu. Haberde, “Eski KGB yetkilisi Lyudmila Temnova, Monroe’nun Sovyet gizli servislerle temas halinde olduğunu ifade etti. Hatta onun Maşa adlı kod adı da vardı” iddiaları yer aldı.

SSCB’nin Birleşmiş Milletler (BM) Temsilciliği’nde diplomat adı altında çalışan bir Sovyet ajanı (Vyaçeslav Yegorov), dönemin Sovyet lideri Nikita Kruşçev’in ABD ziyareti vesilesiyle Sovyet elçiliğinde düzenlenen yemekte tesadüfen Monroe’yi görmüş. Daha sonra ikili dostluk belirli bir duygusal düzeye taşındı. Bayan Temnova’ın iddiasına göre, KGB sarışın yıldıza fazla ilgi duyuyordu.

İtalyan dergi, önümüzdeki günlerde “Monroe Dostoyevski ülkesinde” adlı belgesel bir filmin gösterime sunulacağını da duyuruyor. Filmde ünlü yıldızın SSCB’ye kısa ziyareti anlatılıyor. Filmde adını açıklamak istemeyen eski Sovyet ajanı (Yegorov) Monroe’yi Moskova’ya davet ettiğini, havalimanında karşıladığını ve Kremlin Sarayı görünümlü bir otelde kaldığını iddia ediyor.

O sıralarda 27 yaşında olduğunu belirten eski ajan dinleme cihazlarını kastederek, “Fakat bizim ilişkilerde belirli bir gerginlik hissediliyordu. Biz beraber olduğumuz zaman birilerinin bizi gördüğünü ve dinlediğini hissediyorduk” dedi. Habere göre, bu buluşmanın ardından onlar bir daha görüşmediler ve ilişkileri sona erdi” şeklinde konuştu.

7 Mart tarihli Veçernaya Moskova gazetesi ise söz konusu ajanın isminin Vyaçeslav Yegorov olduğunu belirtti. Gazeteye konuşan bayan Temnova, “Monroe’nin Rusya’ya geldiği yönündeki iddialar ilk kez 2000 yılında ortaya atıldı. Haberlere göre resmi iç istihbarat FSB ve FBI konuyla ilgili bilgi alışverişinde bulundu” dedi.

Eski ajan Yegorov’un iddiasına göre, FSB’nin arşivinde Monroe’nin Rusya ziyaretiyle ilgili fotoğraflar da var. İddialara göre Monroe Moskova’ya eski Martekson soyadıyla gelmiş. Benzer iddialar 15.06.1997 tarihli Moskovski Komsomolets gazetesinde de yer almıştı.