Gürcü eski isyancı general Moskova'da öldürüldü

96

Gürcistan’ın eski üst düzey “isyancı” generali Roman Dumbadze (48) Moskova’da kimliği belirsiz kişilerce uğradığı saldırı sonucu öldürüldü. İnterfaks ajansına göre, motor kullanan iki saldırgan Dumbazde’yi takip ederek ateş açtı.

Görgü tanıkları, suikastten dakikalar önce bir gencin telefonda konuştuğunu belirtti. Polisler, kimliği belirsiz şahsın suikastı planlayan kişi olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Bölgeye gelen güvenlik görevlileri, Krılatskaya ve Ostrovnaya sokaklarının kesiştiği noktada katillerin kullandığı motosikletleri buldu.

Rus basınına göre, Dumbadze Gürcistan Savunma Bakanlığı’na bağlı Batum’da 25 nolu askeri birliğin eski komutanı olarak görev yapmıştı. Dumbadze, 2004’de Tiflis ve kendisine bağlı Acarya Özerk Cumhuriyeti yönetimi arasında yaşanan ihtilaf sırasında Gürcü Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin talimatlarını uygulamayı reddetmişti.

Dönemin Acarya lideri Aslan Abaşidze’nin tarafına geçen Dumbadze, daha sonra Gürcü istihbaratı tarafından özel operasyonla yakalanmıştı. Acarya’da isyan bastırılırken, isyancı general da ömürboyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dumbadze, 2008 Ağustos’ta patlak veren beş günlük Rus-Gürcü savaşında esir düşen 12 Gürcistan askeri karşılığında Moskova’ya teslim edilmişti. Kendisine 2010 yılında Rusya vatandaşlığı da verilmişti.

İki yıl önce Moskova’da Abaşidze’nin yandaşı olarak bilinen Acarya eski İçişleri Bakanı Yardımcısı Elgudja Djinçaradze de kimliği belirsiz kişilerce öldürülmüştü.