Uçağını Kızıl Meydan’a Gorbaçov’un elini sıkmak için indirmiş

91

28 Mayıs 1987’de eski SSCB'nin başkenti Moskova'nın Kızıl Meydanı’na Cessna tipli uçağıyla inen Alman amatör pilot Mathias Rust, yıllar sonra macerasının nedenini açıkladı. Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Rust, dönemin SSCB lideri Mihail Gorbaçov’un barışçı politikalarından etkilendiğini iddia ederek “Gorbaçov’un elini sıkmak için uçağı Kızıl Meydan’a indirdim” dedi.

11-12 Ekim 1986’da İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği lideri Gorbaçov’un görüşmesini hatırlatan Rust, “Görüşme yapıldığı sırada aklıma uçağı Kızıl Meydan’a indirme fikri geldi. Ben o yaşlarımda (19) politikayla çok ilgileniyordum ve nükleer silahların azaltılması hususunda büyük bir adım atlması gerektiğine inanıyordum. Ama bu olmadı. Ve ben de bir köprü gibi uçağımla Batı ve Doğu arasında ilişkiler kurulması gerektiğini düşündüm. Bu yüzden Moskova’ya uçakla gelerek Gorbaçov’un elini sıkmak ve Batı’da çoğu insanın onu desteklediğini söylemek istedim” dedi.

Kızıl Meydan’a iner inmez, yanına polis ve vatandaşların yaklaştığını anlatan Alman maceracı, “15-16 yaşlarındaki bir genç İngilizce bana nereden ve niçin geldiğimi sordu. Ben de çok sempatik duyduğum Gorbaçov’la görüşmek istediğimi belirttim” şeklinde konuştu.

Muhabirin, “Gorbaçov’a söylemeye çalıştığın mesajı şimdi söylemek için şansın var” teklifine yeşil ışık yakan Rust, “Mihail Sergeyeviç! Ben size yapmış olduğum eylemimle bir zorluk çıkarmayı düşünmedim. Ben sadece size elimi uzatarak dünyamıza barış getirmenizle ilgili çabalarınızı desteklediğimi göstermek istedim” diyerek yıllar sonra gazete aracılığıyla Gorbaçov’a mesaj gönderdi.

Rust uçağı ile Uetersen’den kalkmış, İzlanda, Norveç ve Finlandiya üzerinden Moskova’ya Kızıl Meydan’a kadar gelmişti. Olayın ardından Gorbaçov üst düzey askeri kurmayları görevinden almıştı.

Rust, Sovyetler Birliği’nde mahkemeye çıkarılarak 4 yıl hapis cezası almıştı. Moskova’nın Lefortovo Hapishanesi'nde 437 gün hapis yatan Rust, şartlı tahliye ile serbest bırakıldı. Eski Sovyet istihbarat servisi KGB yetkililerine göre, Rust’un Kızıl Meydan’a uçak indirmesi Amerikan istihbaratı CIA’nın “mükemmel bir operasyonundan” başka bir şey değildi.