Rusya’da Türk vatandaşı dolandırıcılıktan gözaltına alındı

81

Moskova'da bir şirketi 8 milyon ruble (270 bin dolar) dolandıran bir Türk vatandaşı (46) gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Nisan ayında Moskova'da inşaat tamir işleriyle uğraşan bir firma sahibi polise başvurarak dolandırıldığını iddia etti.

Şirket sahibi, Kasım ayında tamirat tadilat işleri için sözde bir müteahhit firma temsilcisi ile 8 milyon rublelik anlaşma imzaladığını söyledi. İşadamı önce paranın hepsini vermeyi reddetti. Dolandırıcı bu durumda küçük tamirat çalışmalarına başladı. Siparişi veren taraf, çalışmaların başlamasını görünce paranın hepsini aktardı. Dolandırıcı parayı alır almaz kayıplara karıştı.

Açıklamada dolandırıcı olduğu iddia edilen Türk vatandaşının anlaşmalar yapmak için sahte Rus pasaportu kullandığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı'na göre, Türk vatandaşı sahte firmaların sözde genel müdürleri adına sahte anlaşma belgeleri hazırlayarak işadamlarının kapısını çalıyordu. Bakanlık açıklamasında, "Bu bir günlük firmalar da bazı vatandaşların kaybettikleri pasaportlarına göre açılmıştı. Dolandırıcı kendisini böyle tanıtarak tüm tamirat işlerini yapacak ve karar verecek yetkili olarak anlatıyordu" denildi.

Vakayla ilgili soruşturma başlatıldı. Güvenlik görevlileri Türk vatandaşına 10 yıla kadar hapis cezası verileceğini de belirtiyor.