Alaska’dan jet-ski ile Rusya’ya geçen Amerikalılar göz altına alındı

440

Jet-ski ile ABD’nin Alaska bölgesinden Rusya’ya geçen 6 Amerikalı seyyah, Rus sınır birliğine bağlı askerlerce gözaltına alındı. Bir süre tutuklu bulunan Amerikalılar özel izinle girilen bölgeye girdikleri gerekçesi ile sınır dışı edildi.

“Tehlikeli Sular” isimli şov programı çekimleri çerçevesinde Amerikalılar araçlarıyla iki ülkeyi bir birine bağlayan Bering boğazını geçti. Rusya kıyılarına çıkan seyyahlar, ilgili belgelerinin olmaması gerekçesiyle Rus askerleri tarafından göz altına alındı. Twitter’den açıklama yapan ekibin lideri Stiv Moll, “Boğazı geçtik. Dünya rekoru! Rus askerleri göz altına aldı. Şu anda iyiyiz!” notunu geçti.

Daha sonra Ria Novosti ajansına telefonla konuşan Moll, “Durum çok gergin idi. Dil sorunu vardı ve bu da sinirlendiriyordu. Kıyı alanına yaklaştığımız sırada eski Rus tankıyla karşılaştık. Tankta yaklaşık eli silahlı 8 asker vardı. Biraz sinirliydiler. Bizi askeri üse getirerek bisküvi ve çay ikram ettiler” diyerek başlarına gelenleri anlattı.

Fakat ilerleyen saatlerde durumun detaylı şekilde araştırılması için Moskova’ya yazı gönderildiği ve dolayısıyla Amerikanların Çukotka bölgesinde 4 gün bekletildiği kaydedildi. Haberlerde, “Vizeleri olmalarına rağmen, kendileri kapalı bölgeye girmişti. 2006 yılında çıkarılan kararla FSB (iç resmi istihbarat), Çukotka bölgesine gidilmesi için özel izin belgesi talep ediyor” denildi.

Ekibin başkanı Moll ise, “Bizim belgelerimiz tamamdı. Ama Çukotka’nın kapalı alan olduğuyla ilgili hiç fikrimiz yoktu” gerekçesini dile getirdi.

Daha sonra Moskova’dan gelen özel talimatla Amerikan vatandaşlarının sınırdışı edilmesi kararlaştırıldı. Rusya jet-ski ile geçen seyyahlar 4 gün sonra askeri helikopterle ABD’ye teslim edildi.