Putin’in plakasız aracına 150 dolar ceza istediler

31

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kremlin'e çıktığı 7 Mayıs'ta kendisini taşıyan makam aracının plakasız olduğunu iddia eden Mavi Kova adlı hareketin şikayetine polisten ilginç açıklama geldi.

Hareket üyelerinin internete koyduğu fotoğraf ve görüntüleri inceleyen Moskova Trafik Müdürlüğü, aracın kime ait olduğunu tespit edemediklerini, dolayısı ile ceza uygulama imkanlarının olmadığını belirtti.

Trafik görevlileri, "İnternete koyulan ve ön tarafında plaka bulunmadığını gösteren resimlerde araçların kimliği ve kime ait olduğu tespit edilemiyor, bunun dışında resim ve görüntülerin sahte olup olmadığı da şüpheli" açıklamasında bulundu.

Rusya'da mavi tepe lambalı araçlarla mücadele eden Mavi Kova'nın koordinatörü Pyotr Şkumatov, Putin'in makam aracının trafik kuralını ihlal ettiğini öne sürerek, “Putin'in şoförünün trafik kuralını ihlal ettiği ve plakasız araç kullandığını kanıtlayan görüntüleri tüm Rusya gördü” dedi.

Mavi Kova harekatı öncüleri, plakasız araç kullanmanın beş bin ruble (150 dolar) para cezası veya ehliyete 1-3 ay süre ile el konulması olduğuna işaret ediyor.

Olaya tepki gösteren Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, "Burada trafik kurallarının ihlal edildiğini söyleyemeyiz. Çünkü Devlet Koruması ile ilgili yasa var" uyarısı yaptı.

Haberlere göre plakasız numaralardan Başbakan Dmitri Medvedev ve Ortodoks Kilisesi Başkanı Patrik Kirill de yararlanıyor.

Gazeta.ru portalı ise, "Putin tıpkı Stalin gibi plakasız araç kullanıyor" yorumunda bulundu.