Rusya’da ev sorununu çözemeyen yaşlı bayan kendini yaktı

81

Rusya’nın Sibirya bölgesi Novosibirsk kentinde tamamlanmamış apartman dairesi satın alan ve sorununu çözerek evine bir türlü taşınamayan emekli bayan Veronika Gerasimova (61) kendini yakarak intihar etti.

İktidar partisi Birleşik Rusya’nın kent ofisinde kendini yakan yaşlı bayana görevliler müdahale ederek acil hastaneye kaldırıldı. Yüzde 90 yanık tespit edilen ve solunum yolları zarar gören talihsiz bayan yaşamını yitirdi.

Çıkan yangında yaralanan 4 ofis çalışanı hastaneye kaldırılırken, ofis kullanılamaz hale geldi. Binada bulunan 70 kişi ise olay yerine ulaşan itfaiye ekipleri tarafından tahliye edildi.

Birleşik Rusya yetkilisi Nadejda Boltenko, “Emekli bayan parti görevlileri ile yaptığı görüşmelerden memnun olmadı, sonra da kendini yakmaya kalktı. Benzin dolu bir cam şişe, kuru bir peçete ve çakmak çıkardı. Bir anda çakmağı yakarak kendini ateşe verdi…” dedi.

Kabası bitmiş bir apartman dairesi satın alan yaşlı bayan, firmadan diğer iç kısımlarını da bitirmesini talep ediyor. İktidar partisi Birleşik Rusya’dan konu ile ilgili 2011’de yardım isteyen Gerasimova, açtıkları davayı kaybediyor.

Parti yetkilileri yaşlı bayanın taleplerinin mantıklı olmadığını, ancak yine de kendisine yardımcı olmak için çalıştıklarını belirtiyor. Bayanın çok duygusal olduğuna değinen Boltenko, “Parti ofisinde çoğu zaman gözyaşları içinde kalırdı…” şeklinde konuştu.

İnşaatı henüz tamamlanmamış daire satın alan Rusya vatandaşları çoğu zaman benzer sıkıntılarla karşılaşıyor. Benzer sıkıntılar nedeni ile madur olmuş vatandaşların oluşturduğu “Yardım Komtesi” nin üyeleri 500 bini aşmış durumda.