Rus patriğinden “248 cenin” tepkisi: Durdurun bu kürtaj barbarlığını!

40

Rusya Ortadoks Kilisesi Patriği Kirill, Sverdlovsk bölgesindeki ormanlık alanında fıçılar içerisinde 248 adet cenin bulunması olayına sert tepki göstererek, “Doğmayan bebeklere yönelik kürtaj barbarlığını durdurun artık!” dedi.

Rus patriğinin sözlerini aktaran Kilise sözcüsü Vladimir Legoyda, “Patrik Kirill yaşanan vakadan derin üzüntü duyduğunu ifade etti. Ve Rusya Ortodoks Kilisesi’ne bağlı tüm inananları şuna davet ediyor; Soydaşlarımızın kendini toparlamaları için ve ana rahminde çocukların ölmesini sıradan olay gibi görmelerine, bu dehşet verici olaylara ve doğmayan bebeklere yönelik barbarlığa son vermeleri için dua ediniz!” çağrısı yaptı.

İnsanların ceninlere yönelik bu tür davranışlarının kesinlikle kabul edilemez olduğunu kaydeden Kilise sözcüsü, “İnsanlar doğmayan bebeklere bir çöp veya tıp sanayisinin bir hammadesi gibi davrandıkları sürece toplum ve devlet hiç bir zaman demografik sorunu çözemez” diyerek kurtajın dinen kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sverdlovk bölgesi Yekaterinburg-Nijni Tagil yolu yakınlarında dün fıçılar içerisinde deney amaçlı kullanıldıkları düşünülen 248 adet cenin bulunmuştu. Bölge Başbakan Yardımcısı Vladimir Vlasov ilk belirlemelere göre “tıbbi biyolojik atıkların” Yekaterinburg kentinin 3 sağlık kurumuna ait olduğunu söyleyerek, “Sanıyorum bu atıkları yok etmekle yükümlü olan kurumlar kendi sorumluluklarını yerine getirmemiş” eleştirisi getirmişti.