Rusya sağlık yetkilisi: Hamburger yemeyin, “solucan” çıkabilir

47

Moskova’daki Mc.Donalds restoranında bir müşterinin hamburgerinden solucanın çıktığı iddiaları üzerine Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, “Hamburger yemeyin, bu bizim yemek kültürümüz değil” tepkisi gösterdi.

Solucan iddialarıyla ilgili İnterfaks ajansına açıklama yapan Onişenko vatandaşların hamburgerden uzak durmalarını önerdi. Sağlık üst düzey yetkilisi, “Zararı çeken şahıs bize resmi şekilde başvurması gerekir. Eğer bu bilgiler doğrulanırsa bu takdirde en sert önlemler alacağız, tabii yasal çerçevede. Söz konusu vatandaşa sadece parasını değil, aynı zamanda manevi tazminat parasını da ödemeleri lazım. Sözde gıda denilen bu şeyi satın alan insanın aklına nerden gelsin ki, onun içinde solucan gibi canlı varlıklar dolaşıyor” eleştirisi getirdi.

Fast food yiyeceklerinin sağlığa zararlı olduğuna işaret eden Onişenko, “Vatandaşlarımıza hatırlatıyorum, hamburgerler hatta solucanlarsız bile Moskova ve Rusya halkı için doğru beslenme tercihi değil. Bu yemek bizim değil” şeklinde çağrıda bulundu.

Onişenko daha önce de benzer gerekçelerle Rusya vatandaşlarından suşi yememelerini istemişti.

Kommersant FM radyosuna göre, Pazartesi günü Mc.Donalds’tan hamburger alan bir müşteri ürünün içinden solucan bulmuştu. Haberlerde şikayetçi olması üzerine müşteriye parasının iade edildiği belirtilmişti.