Putin ve Medvedev’in yazlık evlerini böcek bastı

21

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitri Medvedev’in yazlık evlerinin bulunduğu Moskova’nın kuzeybatı ve güneybatısındaki ormanlık alanları, kabuk böceği bastı. Çevre uzmanları, böceklerin ağaçlara çok zarar verdiğini ve yangından daha sıkıntılı bir felaket olduğu uyarısı yapıyor.

Rusya’nın sanatçı, pop yıldızları ve siyasetçilerinin oturduğu Rublyovo semti ve Odintsovo bölgesindeki ormanlık alanlar “yeşillik düşmanı” sayılan haşereler yüzünden tehlike altında. Evler arasında Devlet Başkanı Putin’in Gorki-9 ve Başbakan Medvedev’in Novo-Ogaryovo yazlık rezidansları da bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Devlet Başkanlığı’nın İdari İşleri Basın Sözcüsü Viktor Hrekov, iddiaları doğrulayarak, “Bu tüm Rublyovo-Uspenski güzergahı için güncel sorun. Ağaçların bazısı haşerelerin zararına uğramış bulunuyor. İlgili hizmet servisleri önlemler alıyor. Ama bu çok masraflı. Ağaçların kesimi özel ruhsatla yapılıyor. Şimdilik zarar büyük değil, ama önemli” şeklinde konuştu.

Greenpeace Rusya temsilciliği Orman Programı sorumlusu Aleksey Yaroşenko ise kabuk böceğinin orman yangınlarından daha fazla zarar verdiğini iddia etti. Yaroşenko, “Bu sorunun ne kadar geniş kapsamlı olduğunu anlamak için rakamlara göz atmaya davet ediyorum. Edindiğimiz bilgilere göre, yangınlar 2010 yılında 80 bin hektarlık ormanlık alanı mahvetti. Tahminlerimize göre ağaç kurtları bu yıl yaklaşık 100 bin hektarlık ormanı mahvedecek” uyarısında bulundu.