Rusya’da olaylı yıkım, vatandaşlar barikat kurdu

13

Moskova’nın kuzeyindeki Veşki kasabasında beş katlı ruhsatsız binada oturan vatandaşlar, evlerinin kısmen yıkılmasına rağmen dairelerini terk etmeyerek barikat kurdu.

Belediye yetkilieri, binanın kasabada yazlık ev yerine yapıldığını gerekçe gösteriyor. Moskova’nın en kuzeyindeki Altufyevo metrosuna 7 dakika yakın alanda yapılan kaçak inşaatla ilgili açıklama yapan Mıtışinski Belediyesi, “Onlarca vatandaş evlerin ucuz olduğu için oradan daire aldılar. Fakat daireler kaçak idi, çünkü bina yazlık ev adı altında yapılmıştı” dedi.

Yaklaşık 30’dan fazla dairenin bulunduğu binanın yıkılması için Mahkeme Kararlarını Uygulayan Federal Servis FSSP görevlileri bölgeye geldi. Bazı evler yıkılırken, vatandaşlar kendi evlerini terketmeyeceklerini açıklayarak barikat kurdu. Mahkeme kararlarına sinirlenen bazı ev sakinleri, “Burada çadır kuracağız ve kendi evimizi terketmeyeceğiz” tepkisi gösterdi.

FSSP Moskova Bölge Sözcüsü Anatoli Gara ise, “Bilirkişi uzmanlarına göre, bina ilgili inşaat norm ve kurallarıyla bağdaşmamakta. Her an kağıt ev gibi çökebilir. Bizim görevimiz ise mahkeme kararlarını uygulamak” diyerek vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.

Moskova Çevre Bölgesi Duma Başkan Yardımcısı İgor Brıntsalov, vatandaşları yazlık evlerde daire almamaları konusunda da uyardı.