Bir “Badem” vakası da Rusya’da: Yalnız fok plajı mesken tuttu

105

Rusya'nın Kaliningrad bölgesindeki Baltık denizi kıyısı Zelenograd kentinde bir fok plajı kendine "mesken" edindi. Çevre uzmanları vatandaşlardan hayvanı rahatsız etmemeleri, sucuk ve ekmek vermemeleri ricasında bulundu.

Plajın ortasında yaşayan fok vatandaşın ilgi odağı haline geldi. Vatandaşlar hayvanla fotoğraf çektirerek telefon ve amatör kamerayla görüntü alıyor. Yeşil Devriye sivil toplum örgütü Kaliningrad bölge sorumlusu Oleg İvanov, "Hayvana dokunulmamasını tavsiye ediyoruz, bırakın sakin şekilde yaşasın. Muhtemelen bir kaç gün sonra plajı terk ederek denize gidecek" şeklinde konuştu.

Kaliningrad Hayvanat Bahçesi görevli uzmanları olaydan haberdar olduklarını ifade ederek, "Her yıl deniz kıyısına Baltık fokları zayıf düşmüş yavrularını bırakıyor. Bu doğal bir süreç. Eğer hayvanın hayatı tehlike altında olursa bu durumda biz onu kendi korumamız altına alırız. Şimdi ise hayvanın durumu iyi" dedi.

Bölgede incelemede bulunan uzman Olga Barboff, "Fokun ısırması insan için çok tehlikeli" uyarısı yaptı.

Baltık fokları, Rusya'da nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer alıyor. Bölgede son zamanlarda olumsuz çevre koşulları foklar için tehdit oluşturuyor.