Rusya’da punkçı kızlar olayına kan bulaştı, anne ve kızı öldürüldü

90

Rusya’nın başkenti Moskova’de Kurtarıcı İsa Kilisesi’nde punk yaparak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görevi bırakmasını isteyen Pussy Riot grubu üyesi üç kızın 2 yıl hapis cezası alması ile ilgili olay gündemden düşmüyor.

Önceki gün grubun iki üyesinin yurt dışına kaçtığı iddiaları Rus basınında yer alırken, bugün de Tataristan Cumhuriyeti’nin Kazan kentinde bir apartman dairesinde bir anne ve kızın cesedi bulundu. Katil ya da katillerin kurbanlarının kanı ile mutfak duvarına “Pussy Riot’a özgürlük” yazdığı belirtildi.

Soruşturma Komisyonu’nundan yapılan açıklamada, “76 yaşındaki anne Farida Zaripova ve 38 yaşındaki kızı Liliya Zaripova birlikte yaşadıkları apartman dairesinde ölü bulundu. Duvarda İngilizce ‘Free! Pussy Riot’ ifadesi yer alıyordu. Yazı büyük bir ihtimalle kurbanların kanı ile yazılmış.” denildi.

Olayın 24-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşmiş olabileceği, kurbanların üzerinde çok sayıda darp izinin bulunduğu ifade edildi.

Anne ve kızın komşuları iki bayanın sakin bir yaşantısı olduğuna dikkat çekiyor. Anne Farida’nın birkaç yıl önce oğlunu trafik kazasında kaybettiği ve kocasının da kanserden yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Pussy Riot avukatı Nikolay Polozov, öldürülme olayını “kirli bir provokasyon” olarak tanımladı.  Polozov, “Bu tür canavarca yaşanan olaylarda Pussy Riot isminin kullanılmasından üzüntü duyuyorum…” dedi.

Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Andrey Şeptitskiy açıklamasında katilin darp sonrası talihsiz vatandaşları en az 8-10 kez bıçakladığını kaydetti. Uzmanların olayla ilgili şaşkınlık içinde olduklarını kaydeden Şeptitskiy, “Korku filmlerinden yansımış gibi. Daha önce böyle bir olay görmedik…” ifadelerini kullandı.

Katilin eylem gerekçesi ile ilgili araştırma yaptıklarını kaydeden yetkililer, hırsızlık ve punkçı gruplar üzerinde incelemelerin yoğunlaştığını belirtti.

Pussy Riot’a destek veren bir kısım radikal gruplar kiliselerin haclarını keserken, Rusya Ortodoks Patriği Kirill’e Ukrayna ziyaretinde Femen grup üyesi bir bayan saldırmıştı.