Rusya’nın en mutlu kenti Çeçenistan’ın başkenti Grozni

4850

Rusya’da yapılan bir araştırmaya göre, Çeçenistan Cumhuriyeti’nin başkenti Grozni Rusya Federasyonu’nun en mutlu kenti. Rusya’nın en mutsuz kentleri ise Sibirya ve Uzakdoğu bölgelerinde yer alıyor. Başkent Moskova ise ilk 10’a giremedi.

Yaptıkları çalışma ile ilgili açıklamada bulunan NewsEffector ajansı Başkanı Sergey Moroz, “Çeçenistan’ın başkentinin Rusya bölgeleri arasında birinci sırada yer alması kimsenin beklemediği bir gelişme oldu. Bunun nedeni, Grozni’nin son yıllarda ciddi şekilde değişerek modern kent haline gelmesi ile ilgili” şeklinde konuştu.

Rusya’nın En Mutlu Kentleri sıralamasında Sibirya’nın Tyumen kenti ikinci, Tataristan’ın başkenti Kazan ise üçüncü oldu. Surgut, Krasnodar, Soçi, Nijnevartovsk, Novorossiysk ve Belgorod kentleri ilk 10’a girmeyi başardı.

Başkent Moskova araştırmada 52. sırada ancak yer bulabilirken, NewsEffector Başkanı, “Moskova’da yüksek gelir düzeyi ve yüksek kent altyapısına rağmen, başkent çevre, güvenlik ve kent kalkınma temposu açısından düşük not aldı. Tüm bu hususlar mutluluk duygularını da olumsuz etkiliyor” dedi.

Nüfusunun milyonun üzerinde bulunan St.Petersburg (16), Yekaterinburg (49) ve Novosibirsk (13) kentleri de düşük not aldı.

Araştırmaya göre, Rusya’nın en mutsuz kentleri ise Sibirya’nın Çita, Bratsk ve Uzakdoğu’da Yujno-Sahalinsk yerleşim birimleri.

Söz konusu araştırma Rusya’nın 100 kentinde ve 29 bin 600 kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi.