Moskova trafiğinde kameralar aktif, 22 milyon ceza makbuzu postada

42

Rusya’nın başkenti Moskova’da trafik kontrol için yeni 70 kamera daha göreve başladı. Her gün kameralar aracılığı otomatik olarak kesilen on binlerce makbuz postaneye teslim edildi. Rusya Postanesi sürücülere ulaştırılması beklenen 22 milyon ceza makbuzu olduğunu açıkladı.

Sürücülere kesilen cezalar 2012’nin ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre 25 kat daha fazla. Kameralar hız kontrolü, yanlış yolda şerit değiştirme, ışık ihlali gibi detayları gözden kaçırmıyor. Buna ek olarak kameralarla donatılmış araçlar şehirdeki yanlış park etmiş araçlara 100 dolar civarında ceza kesiyor.

Rusya İçişleri Bakanlığı Trafik Müdürlüğü ise 2012 için cezalardan 2 milyar dolar toplayacaklarını açıkladı. Moskova’da kayıtlı 4.5 milyon araç bulunuyor. Bunlardan onda biri faal olarak hareket ediyor. Ayrıca başka bölgelerde ve Moskova dışında da 200 bin araç faal olarak kullanılıyor. Geri kalan Moskovalılar araçlarını (Daça) yazlık evlerine gitmek için kullanıyor. Buradan çıkan sonuçla 500, 600 bin civarında çok faal olan sürücüler cezaların muhatabı.

Trafik ihlallerini izleyen kameraların sayısı artmaya devam edecek

Ulaştırma bakanlığı başkan yardımcısı Yevgeni Mihailov fotoğraf ve görüntü çekebilen 150 adet kamera sayısının önümüzdeki dönemde 4 kat artırılarak 600’e çıkaracaklarını söyledi. Kaza ihtimali yüksek alanlara yerleştirilecek cihazlar kural ihlalleriyle mücadele edecek.

Mevcut kameraların günde 20 bin ceza kesebilecek şekilde teknik donanımlara sahip.