Sigaraya bağlı erken ölümlerin Rusya'ya maliyeti 47 milyar dolar

28

Rusya Sağlık Bakan Yardımcısı Sergey Velmiyakin sigara nedeni ile erken ölümlerin, ülke ekonomisi açısından yaklaşık 1,5 trilyon ruble (47 milyar dolar) zarara neden olduğunu söyledi.

Velmiyakin, “Bu ülkede yaklaşık 288 bin kişi her yıl 5 yıl erken yaşama veda ediyor. Bu insanların ülke ekonomisine katkıları imkansız hale geliyor. Rakamlarla bunu ifade etmek gerekirse, yüksek miktarda sigara tüketiminin bu nedenle ülke ekonomisine olumsuz etkisi 1,5 trilyon ruble (47 milyar dolar)” dedi. Bakan yardımcısı bu kayba sigaraya bağımlı hastalıklar nedeni ile ülke ekonomisinin kaybının buna dahil edilmediğini kaydetti.

Rusya Sağlık Bakan Yardımcısına göre sigara tüketiminin yüzde 10 azalmasının ekonomik katkısının 90 milyar ruble (3 milyar dolar) olduğunu söyledi.

İnsan yaşamının ruble ile ölçülmesinin ahlaki olmadığını kabul eden Velmiyakin, “Elbette bu tahminler zor. Ancak yüzde 10 sigara tüketimi azalması durumunda gayri safi milli hasılaya katkısı yaklaşık 90 milyar ruble” değerlendirmesinde bulundu.

Sigara tüketiminin azalmasının insan sağlığına olumlu katkısı olduğuna değinen Sağlık Bakanı Yardımcısı, “Bu yaşam süresinin doğrudan uzamasına vesile oluyor. Hastalıkların ve ölümlerin azalmasını sağlıyor.İnsanlar daha fazla yaşarsa, kendileri, aileleri ve ülke için artı değer üretir…” dedi.

Diğer taraftan Rusya sigara ile mücadele çerçevesinde hazırlanan yasa tasarısını parlamentoya sundu. Yeni yasa paketlemede sigaranın sağlığa zararlı olduğuna dair resimlerin yer alması, sigara reklamı, sponsorluk ve teşviklerin tamamı ile iptalini öngörüyor. Aşamalı olarak planlanan yasaklar 2012, 2014 ve 2016’da aşamalı olarak yürürlüğe girecek.

Yeni yasaya göre artık otel, apartman boşluğu, iş yeri ve kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanıyor. Tren garları, limanlar, otobüs terminalleri, metro istasyonları, hatta alt geçitlerde bile sigara içmek yasak oluyor.

Her yıl 400 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile yaşamını yitirdiği ülkede, vatandaşların yüzde 80’ini sigara yasaklarını destekliyor.