Rusya’da yaşlı bayana 10 kilo emekli maaşı

383

Rusya’nın Sibirya bölgesi Krasnoyarsk kentinde oturan yaşlı kadın Nadejda Yeremina’ya, emekli maaşını almak için geldiği postanede kötü bir sürprizle karşılaştı. Postane veznedarı yedi bin ruble (yaklaşık 230 dolar) kağıt para bulamayınca, yaşlı kadının maaşını 10 kilogram ağırlığında demir parayla ödemek zorunda kaldı.

Toplam bin 400 adet demir 5 ruble dolu iki çantayı sırtına vuran Nadejda’nın zar zor evine kadar ulaştığı da belirtildi.

İlginç vakayla ilgili haberler basında geniş yer alması üzerine açıklama yapan Rusya Devlet Postanesi Poçtı Rossii yetkilileri, “Kadın akşam saatlerinde maaşını almaya geldi. O saatlerde ise veznedarın kağıt parası bitmişti. Kendisine ertesi günü gelip kağıt para almasının doğru olacağını anlattık. Ancak ikna edemedik.” savunması yaptı.

Emekli kadın ise iddiaları yalanlayarak, “Aslında basının işe karışmasının ardından onlar bana bu teklifte bulundu. Para almaya gittiğimde ise bana demir para da paradır dediler.” şeklinde konuştu.

Olayı yorumlayan Rus hukuk uzmanları, yasalar çerçevesinde Rusya’da kuruş ve demir paralarla ödeme yapılmasında hiç bir sakınca olmadığına dikkat çekiyor. Rusya Bankalar Birliği Başkanı Garegin Tosunyan ise, “Hukuki açıdan sorun yok. Ama yaşlı bir insana yaplan saygısızlık söz konusu” şeklinde tepkisini dile getirdi.