Rusya’dan “Kıyamet günü” haberleri yasaklansın talebi

66

Rusya’da bir milletvekili, dünyanın sonunun geldiğine dair iddiaların intihar ve suçları artırdığını, kitle iletişim araçlarında çıkan her türlü  “Kıyamet” öngörü haberlerinin yasaklanmasını istedi. Milletvekili ayrıca, meclise konuyla ilgili önerge verdi.

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde, Adaletli Rusya Partisi milletvekili Andrey Gorşeçnikov’un Validen “Kıyamet gününün yasaklanmasını”  istemesi bir anda ülkede gündeme oturdu. Miletvekili Gorneşçikov, St. Petersburg Valisi Georgy Poltavçenko’dan, dünyanın sonunun geldiğine dair iddiaların yayılmasının önlenmesi için yasaklama kararı çıkarılmasını istedi.

Mayan takvimine göre 21 Aralık 2012’de dünyanın sonunun geleceği yönünde Rus devlet televizyonları ve  gazetelerde haberlerin yer almasını eleştiren vekil, “Önümüzdeki kışa doğru intihar, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı hatta suçlarda daha hızlı artış görebiliriz… İnançlı insanlar dolandırıcıların kurbanı oluyor ve güvenini kaybediyor. Toplum bir histeriye kapılıyor.” uyarısında bulundu.

Rus basınına konuyla ilgili demeç veren Gorşeçnikov, kitlesel iletişim araçlarının dünyanın sonunun geldiğiyle ilgili konulara olması gerekenden fazla önem verdiğini öne sürdü.

Toplumda intihar oranlarının arttığını ve insanların hayattan zevk alamama oranının gittikçe yükseldiğine dikkat çeken milletvekili, “İnanıyorum ki sizlerden her biriniz, dünyanın sonunun geldiğine dair bir versiyon gördünüz. Bu durum beni ürkütüyor” şeklinde konuştu.