Rusya’da rüşvet ve yolsuzluk yüzde 30 arttı

22

Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin 2012’nin ilk yarısında rüşvet ve yolsuzluğa bağlı suç oranlarında yüzde 30 artış görüldüğünü açıkladı.

Markin basına yaptığı açıklamada, “2012’nin ilk yarısında müfettişlerin eline rüşvet ve yolsuzluğa bağlı 15 bin 800 olay geldi. Bu rakam geçen yılın aynı döneminden 5 bin daha fazla.” dedi. Markin rüşvete bağımlı suç oranlarının çözümünün ise diğer suçlara göre çok daha etkin olduğuna dikkat çekti.

Rüşvetle mücadele için devlet başkanlığı döneminde yoğun mücadele yapan Dmitri Medvedev çalışmalarda sonuç alamadı. Rüşvete karşı parlamentodan çıkartılan yüz kata kadar ceza da sonuç vermedi. Medvedev yaptığı değerlendirmelerde rüşvet rakamının ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 3'üne (33 milyar dolar) kadar ulaştığını, çok büyük bir paranın ahlaksız iş adamları ve devlet görevlilerinin cebine gittiğini söylemişti. 

Berlin merkezli Uluslararası Şeffaflık Kuruluşu'nun raporuna göre Rusya rüşvetin en çok yaygın olduğu ülkeler grubunda yer aldı. Rüşvet endeksine göre Rusya 180 ülke arasında 146. sırada. 1995'den bu yana yapılan çalışmalarda Rusya en düşük reytingi alırken, Kenya, Kamboçya ve Laos, Rusya ile birlikte aynı sırayı paylaşıyor. Rusya'nın gerisinde savaşın sürdüğü Afganistan ve Irak gibi ülkeler yer alıyor.