Kadirov düğünlerde ateş açmayı da, kız kaçırmayı da yasakladı

408

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti lideri Ramazan Kadirov düğün törenlerinde havaya ateş açmayı yasakladı. Geçmişte düğün merasimlerinde haberleşme için havaya ateş edildiğini, artık bu geleneğe ihtiyaç olmadığını ifade eden Çeçen lider, Kafkas bölgesinde yaygın olan kız kaçırmayı da yasakladı.

Rossiya 2 televizyonuna konuşan Kadirov, “Evet biz geçmişte düğün merasimlerinde havaya ateş ediyorduk. Biz kategorik olarak silahla ateş etmeyi yasakladık. Nadiren bu yasaklar ihlal edilebiliyor…” dedi.

Bu tür olayları daha çok güvenlik görevlileri ve polisin gerçekleştirdiğini savunan Kadirov, “Ben kendilerine söyledim. Eğer biz düzeni sağlıyorsak, yasaları önce kendimiz ihlal etmemeliyiz.” uyarısı yaptı.

Çeçen lider, “Düğün törenleri Cumartesi günleri oluyor. Ayda bir iki kez ateş edenler olabiliyor. Eski dönemde gelinin alınıp yola koyulduğunu haber vermek için havaya ateş ediliyordu. Şimdi bunu cep telefonları ile yapmak mümkün.” önerisinde bulundu.

Kadirov, “Bu bir Çeçenistan geleneği gibi görünse de, bizim böyle bir geleneğimiz artık yok. Bunun gibi kız kaçırmayı da yasakladık. 1,5-2 yıldır neredeyse bu tür kız kaçırma olayları yaşanmadı.” dedi.

Kadirov Dağıstan’lı düğün alayının Moskova’da 30 Eylül havaya ateş açmaları sonucu polisin olaya el konmasını da değerlendirdi. Kremlin’e yakın bir bölgede düğün konvoyunu durduran polis 3 kişiyi gözaltına aldı. Üzerinde silah bulunduran ve havaya ateş ettiği iddia edilen bir kişiye 2 bin ruble (66 dolar) para cezası verildi ve silah taşıma ruhsatına el kondu. Konvoydan bir kişiyi de açık alanda küfrettiği ve topluma karşı yanlış davranışta bulunduğu için 15 gün, bir diğerine de 5 gün hapis cezası verildi.